Wiadomości

Jak uzyskać pozwolenie na zbiórkę publiczną? Kto może uzyskać pozwolenie na prowadzenie zbiórki publicznej?

Opublikowany: lut 10, 18:15

Pozwolenie na zbiórkę publiczną może być udzielone jedynie stowarzyszeniom i organizacjom posiadającym osobowość prawną, np. fundacjom albo komitetom. Cel zbiórki powinien być zgodny ze statutem stowarzyszenia lub organizacji, bądź z aktem organizacyjnym komitetu (art. 4 Ustawy).

Pozwolenie na zbiórkę publiczną może być udzielone tylko wówczas, gdy cel zbiórki nie jest sprzeczny z prawem oraz z punktu widzenia interesu publicznego jest godny poparcia. (art. 3.1 Ustawy)

Za takie cele uważa się przede wszystkim cele: religijne, państwowe, oświatowe, zdrowotne, kulturalno-społeczne i społeczno-opiekuńcze. (art. 3.2 Ustawy)

Zbiórki publiczne, urządzane w interesie osobistym, są wzbronione (art. 3.3 Ustawy)

Gdzie składać wniosek?

Zgoda na przeprowadzenie zbiórki publicznej wydawana jest przez instytucje administracji publicznej, w zależności od planowanego terenu zbiórki.

Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta udziela zgodny na zbiórkę prowadzoną na terenie gminy lub jej częściStarosta – jeśli zbiórka będzie prowadzona na terenie wykraczającym poza jedną gminę lub będzie przeprowadzana w całym powiecieMarszałek Województwa – jeśli zbiórka prowadzona ma być na terenie całego województwa lub na terenie większym niż jeden powiat Minister Administracji i Cyfryzacji – jeśli zbiórka wykracza zasięgiem poza teren jednego województwa, jeśli zbiórka jest ogólnokrajowa albo jeśli efekt zbiórki ma być wykorzystany poza granicami kraju.(Art. 2. Ustawy o zbiórkach publicznych z 1933 r.)

Co powinien zawierać wniosek ?

Wniosek o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej – niezależnie do kogo składany – powinien zawierać:

Cel na który zostaną przeznaczone zebrane ofiary pochodzące ze zbiórki publicznej (Art. 1. Ustawy i §9.1.1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 listopada 2003 r. w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami)
Cel powinien być konkretny i jasny, aby łatwo dało się go zakwalifikować jako zgodny z ustawą.

Forma przeprowadzenia zbiórki – mogą być to dobrowolne wpłaty na konto bankowe (założone osobno dla każdej zbiórki publicznej), zbiórki pieniędzy do puszek kwestarskich, sprzedaż „cegiełek wartościowych”, sprzedaż przedmiotów lub usług albo zbieranie darów rzeczowych (§ 9.1.2 Rozporządzenia)Termin przeprowadzenia zbiórki (art. 6 Ustawy, § 9.1.3 Rozporządzenia)
Zbiórki mogą trwać dłużej niż rok, ale wtedy wnioskodawca powinien raz na rok rozliczyć się z postępów w zbiórce – chodzi o to, by darczyńcy mieli narzędzie do wiarygodnego rozliczania zbiórki.

Obszar, na którym zbiórka publiczna ma być prowadzona (§ 9.1 4);Sposób informowania o prowadzonej zbiórce publicznej (§ 9.1 5);Liczbę osób, które mają brać udział w zbiórce publicznej (§ 9.1 6);Przewidywane koszty przeprowadzenia zbiórki publicznej, w tym rodzaj i wysokość poszczególnych wydatków (§ 9.1 7)W sytuacji, gdy ofiary pochodzące ze zbiórki publicznej wydatkowane będą poza granicami państwa, plan przeprowadzenia zbiórki publicznej powinien również wskazywać miejsce, gdzie będą wydatkowane zebrane ofiary (§ 9.2)
Dobrowolne wpłaty na konto bankowe – we wniosku należy podać numer konta bankowego, na które będzie prowadzona zbiórka (§ 1 Rozporządzenia wymaga, by dla każdej zbiórki przeprowadzający zakładał osobne konto. Podanie numeru konta we wniosku ułatwia potem identyfikację zbiórki i jej rozliczenie)

Sprzedaż cegiełek – gdy jedną z form zbiórki ma być sprzedaż cegiełek wartościowych, do wniosku należy dołączyć wzory tych cegiełek w poszczególnych nominałach, określić liczbę w poszczególnych nominałach i wartość ich emisji (łączna kwota). Cegiełki te, jako druki ścisłego zarachowania, powinny być sporządzone w sposób uniemożliwiający ich podrobienie bez stosowania technik specjalnych i wiedzy fachowej. Na każdej cegiełce wartościowej sprzedawanej w ramach zbiórki publicznej umieszcza się nazwę przeprowadzającego zbiórkę, jego adres, kolejny numer cegiełki, a także jej cenę. Na cegiełce może być umieszczona informacja dotycząca celów zbiórki publicznej (§ 6. 1.)

Sprzedaż przedmiotów – we wniosku należy podać wykaz przedmiotów planowanych do sprzedaży w ramach zbiórki publicznej, wskazać liczbę, rodzaj i cenę poszczególnych przedmiotów. Należy zaznaczyć, iż na każdym przedmiocie sprzedawanym w ramach zbiórki publicznej wyraźnie i w sposób trwały winna być podana nazwa przeprowadzającego zbiórkę publiczną oraz cena przedmiotu. Napisy te powinny wyróżniać przedmioty sprzedawane w ramach zbiórki publicznej, od innych przedmiotów, znajdujących się w obrocie. (§ 7)

Sprzedaż usług (podstawą regulacji dotyczących SMS-ów i połączeń telefonicznych jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 marca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami)

Ponieważ Minister Finansów zwalnia z VAT charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, § 13 ust. 1 pkt 18, dalej ust. 6, 7), ale musi mieć do tego informacje z pozwolenia na zbiórkę, że operator połączeń nie pobiera dla siebie części opłat, trzeba we wniosku podać:

W przypadku SMS-ów – numer SMS, na jaki ofiarodawcy będą mogli wysyłać wiadomości tekstowe, – treść SMSa (ułatwia identyfikację), – koszt wysłania SMSa, – wysokość kwoty, jaką otrzyma organizator zbiórki za jeden wysłany sms na realizację celu zbiórki publicznej – termin uruchomienia serwisu;

w połączeń telefonicznych typu audiotele lub infolinii: – numer audiotele lub infolinii, na jaki ofiarodawcy będą mogli się łączyć, – koszt jednego połączenia (lub za 1 minutę połączenia), – wysokości kwoty, jaką otrzyma organizator zbiórki za jedno połączenie (lub za 1 minutę połączenia) na realizację celu zbiórki publicznej, – termin uruchomienia serwisu.

Zbieranie darów rzeczowych – możliwe tylko w przypadku, gdy wszystkie dary będą mogły zostać przekazane w niezmienionej postaci na cel określony w pozwoleniu. We wniosku należy wskazać rodzaj tych ofiar. (§ 2 Rozporządzenia)

Do wniosku należy dołączyć aktualny statut (lub akt organizacyjny komitetu ze wskazaniem osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu komitetu – należy podać serię i numer dowodu osobistego lub numer PESEL). Ponieważ Krajowy Rejestr Sądowy został właśnie udostępniony online, nie trzeba przesyłać wypisów z niego. Ale jeżeli wnioskodawcą jest organizacja niewpisana do KRS, powinna przysłać wpis (może być ksero) z rejestru, do którego jest wpisana, a jeżeli wnioskodawcą jest komitet – akt organizacyjny komitetu (te dokumenty pozwalają na sprawdzenie statusu prawnego wnioskodawcy i pozwalają sprawdzić – tak jak wymaga ustawa – czy cel zbiórki jest zgodny ze statutem organizatora)

Ile kosztuje złożenie wniosku ?

Do wniosku należy dołączyć dowód opłaty skarbowej. Obecnie opłata skarbowa za wydanie pozwolenia wynosi 82 zł i należy ją wpłacić na konto urzędu, do którego składa się wniosek, a w przypadku MAC na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Śródmieście ul. Nowogrodzka 43; 00-691 Warszawa – BANK HANDLOWY w Warszawie S.A. 60 1030 1508 0000 0005 5001 0038 SWIFT: CITIPLPX.

Zgodnie z art. 7 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej, z opłaty skarbowej zwolnione są organizacje pożytku publicznego, jeżeli składają wniosek o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia – wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej lub oświadczenie, iż cele planowanej zbiórki publicznej mieszczą się w całości w zakresie prowadzonej nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie należy dołączyć do wniosku.

Jak odebrać pozwolenie na zbiórkę publiczną ?

Decyzja na zbiórkę wydawaną przez MAC może być odebrana przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy (lub przez pełnomocnika posiadającego oryginał pełnomocnictwa) w Departamencie Administracji Publicznej ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznie 882 196 655). Może zostać ona również doręczona drogą pocztową (przesyłką poleconą – za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości