Wiadomości

Jak uprościć zbiórki publiczne? Przedstawienie projektu ustawy

Opublikowany: lut 10, 18:48

Minister Michał Boni rozmawiał 6 lutego z przedstawicielami organizacji pozarządowych o planowanych zmianach.

2 stycznia rząd przyjął przygotowane w MAC założenia do nowej ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Ma ona zastąpić prawo obowiązujące od 1933 r. Jednocześnie Rada Ministrów upoważniła ministra administracji i cyfryzacji do pracy nad dalszymi uproszczeniami i zmniejszeniem rygorów.

Obecnie każda zbiórka na cel publiczny wymaga zgody urzędu. W wyniku prac toczonych od lata w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi MAC zaproponował zastąpienie tej ustawy nową regulację – dotyczącą wyłącznie przysłowiowych zbiórek „do puszki” zbiórek w gotówce i w naturze, w miejscach publicznych. Takie zbiórki podlegałyby zgłoszeniom w publicznym portalu po to, by ułatwić obywatelom ocenę (zniesione byłaby konieczność występowania o zgodę) – bo o tym, czy wesprzeć jakąś akcję dobroczynną, powinni decydować obywatele, nie państwo. Wszystkie inne formy zbierania datków na dobre cele (na konto, SMSami itd.) nie podlegałyby ustawie, gdyż taki obrót pieniężny zostawia ślad i łatwo go sprawdzić i ocenić.

Na spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych Michał Boni przedstawił zarys nowej wersji ustawy. Równocześnie zaproponował rozważenie wprowadzenia regulacji tylko na okres przejściowy albo jej całkowite zniesienie. Zdajemy sobie sprawę, że całkowita deregulacją byłaby dużą zmianą, dlatego dajemy sobie czas na jej przemyślenie.

Kolejne spotkanie jest planowane za około dwa tygodnie. Niezależnie od przyjętego kierunku prac kolejny projekt dotyczący zbiórek publicznych będzie w normalnym trybie konsultowany ze stroną społeczną.

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości