Wiadomości

Jak umieścić numer telefonu w ogólnokrajowej książce telefonicznej i ogólnokrajowym biurze numerów, albo jak go zastrzec

Opublikowany: lis 7, 08:44

W związku z nałożonym na Telekomunikację Polską S.A. obowiązkiem świadczenia usług: ogólnokrajowej książki telefonicznej i ogólnokrajowego biura numerów, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, iż każdy Abonent Mieszkaniowy (osoba fizyczna) i Instytucjonalny (nie będący osobą fizyczną), zarówno telefonii stacjonarnej, jak i komórkowej, ma prawo do zamieszczenia jego danych w książce telefonicznej i biurze numerów.

Zarówno dane Abonenta Mieszkaniowego, jak i Instytucjonalnego mogą jednak zgodnie z jego życzeniem nie znaleźć się w ogólnokrajowej książce telefonicznej lub ogólnokrajowym biurze numerów. Abonent Mieszkaniowy wystarczy, że nie wyrazi na to swojej zgody, natomiast Abonent Instytucjonalny musi wystąpić z takim wnioskiem o nie zamieszczanie jego danych w ogólnokrajowej książce telefonicznej lub ogólnokrajowym biurze numerów do swojego operatora.

Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik mający na celu wyjaśnienie, co Abonenci Mieszkaniowi i Instytucjonalni powinni zrobić, aby ich dane znalazły się lub się nie znalazły w ogólnokrajowym biurze numerów lub ogólnokrajowej książce telefonicznej. Zwracamy uwagę, że sposób postępowania w przypadku Abonentów Instytucjonalnych różni się od postępowania w przypadku Abonentów Mieszkaniowych, co wynika z odmiennych regulacji określonych w Prawie telekomunikacyjnym.

Na mocy art. 103 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.) zwanej dalej „Ustawą”, we wrześniu 2006 r. Telekomunikacja Polska S.A. została zobowiązana do świadczenia ogólnokrajowego spisu abonentów (ogólnokrajowej książki telefonicznej) i ogólnokrajowego biura numerów. Obowiązek zapewnienia takich usług wynika z prawa wspólnotowego, które zostało w tym zakresie implementowane do prawa polskiego.

Zarówno w ogólnokrajowym spisie abonentów, jak i ogólnokrajowym biurze numerów można znaleźć numery telefonów abonentów mieszkaniowych i instytucjonalnych wszystkich operatorów telekomunikacyjnych telefonii stacjonarnej i telefonii komórkowej.

Dzięki tym usługom każdy uzyska informacje na temat Państwa/Państwa firmy numeru telefonu, co zapewni łatwiejszy z Państwem kontakt.

Przepisy Ustawy:

  • gwarantują prawo zamieszczenia Państwa danych zarówno w ogólnokrajowej książce telefonicznej, jak i ogólnokrajowym biurze numerów,
  • zapewniają również możliwość niezamieszczania Państwa danych, w tym numeru telefonu, zarówno w ogólnokrajowym spisie abonentów, jak i ogólnokrajowym biurze numerów.

Przepisy regulują zamieszczenie i wyłączenie danych z biura numerów i książki telefonicznej w odmienny sposób dla abonenta mieszkaniowego (osoby fizycznej) i abonenta instytucjonalnego (osoby prawnej, osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, państwowej lub samorządowej jednostki organizacyjnej, jednostki organizacyjnej, której odrębne przepisy przyznają osobowość prawną oraz innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej).

Abonent mieszkaniowy

Aby znaleźć się w ogólnokrajowej książce telefonicznej i ogólnokrajowym biurze numerów, abonent mieszkaniowy, zgodnie z przepisami Ustawy, musi wyrazić na to zgodę. Zgoda abonenta nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści.

Zgoda powinna zawierać oświadczenie abonenta mieszkaniowego w następujących kwestiach:

  • zakresu danych, które mogą być udostępniane,
  • usług, do świadczenia których dane mogą być wykorzystane (biuro numerów lub spisu abonentów),
  • przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którym dane mogą być udostępniane (określonych ogólnie poprzez wskazanie rodzaju świadczonych usług, bez podawania konkretnej firmy).

W ogólnokrajowej książce telefonicznej publikowane są następujące dane abonenta mieszkaniowego:

  • numer/numery telefoniczne abonenta lub znaku identyfikującego abonenta;
  • nazwiska i imion abonenta;
  • nazwa miejscowości oraz ulicy, przy której znajduje się zakończenie sieci, udostępnione abonentowi – w przypadku stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej albo miejsca zameldowania abonenta na pobyt stały lub inny wskazany adres – w przypadku ruchomej publicznej sieci telefonicznej.

Abonent mieszkaniowy udzielając zgody może wskazać również inne dane, które zostaną podane w książce telefonicznej. Natomiast w ramach biura numerów udostępniany jest wyłącznie numer/numery telefoniczne abonenta.

Abonent może ponadto określić usługi, do świadczenia których dane mogą być wykorzystane. Może on zgodzić się na udostępnianie jego danych wyłącznie w książkach telefonicznych albo wyłącznie w biurze numerów albo w obu tych usługach.

Zgoda na udostępnienie danych może być w każdym czasie odwołana przez abonenta w sposób prosty i wolny od opłat.

Zgody (również ich wycofanie) od swoich abonentów zbiera przedsiębiorca telekomunikacyjny.

Przedsiębiorca telekomunikacyjny każdorazowo informuje również abonenta o przekazaniu jego danych innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym w celu publikacji ksiązki telefonicznej lub świadczenia usługi biura numerów.

Źródło: www.urtip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości