Wiadomości

Jak sporządzić pismo w postępowaniu karnym?

Opublikowany: cze 15, 13:44

Aby pismo procesowe w postępowaniu karnym było skuteczne musi zawierać następujące elementy:

  • oznaczenie organu, do którego jest skierowane (sądu, prokuratury),
  • oznaczenie sprawy, której dotyczy ( wskazanie sygnatury akt, opisu czynu którego postępowanie dotyczy najlepiej ze wskazaniem odpowiedniego artykułu kodeksu lub ustawy karnej),
  • oznaczenie (imię nazwisko, firma) oraz adres wnoszącego pismo,
  • treść wniosku lub oświadczenia ( np. „zażalenie na umorzenie śledztwa”), w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
  • datę i podpis składającego pismo.

Za osobę, która nie może się podpisać, pismo podpisuje osoba przez nią upoważniona, ze wskazaniem przyczyny złożenia swego podpisu.

Powyżej wskazaliśmy elementy które powinno zawierać każde pismo procesowe, przepisy przewidują jednak dla szczególnych pism dodatkowe wymogi np. dla apelacji, aktu oskarżenia. Jak sporządzić takie pisma omawialiśmy już na łamach naszego serwisu w dziale „Darmowe porady prawne”.

Prosimy pamiętać, że nic złego nie stanie się, jeśli przeoczymy w piśmie procesowym któryś z koniecznych elementów. W takiej sytuacji, wzywa się osobę, od której pismo pochodzi, do usunięcia braku w terminie 7 dni. W razie uzupełnienia braku w terminie, pismo wywołuje skutki od dnia jego wniesienia. W razie nieuzupełnienia braku w terminie, pismo uznaje się za bezskuteczne.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości