Wiadomości

Jak powinien rozliczyć się podatnik (rolnik-przedsiębiorca), który na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 marca 2006r. sygn. akt: P 8/05, otrzymał zwrot składek ZUS?

Opublikowany: wrz 17, 08:44

Z dniem 1.10.2004r. w związku z treścią art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 91, poz. 873) niektórzy rolnicy prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą zostali wyłączeni z ubezpieczenia społecznego rolników.

Jednakże, w konsekwencji wyroku TK z dnia 13 marca 2006r. sygn. akt: P 8/05, rolnikom-przedsiębiorcom przywrócono prawo do ubezpieczenia rolniczego, w związku z czym osoby te otrzymały zwrot składek na ubezpieczenie opłaconych do ZUS.
Stosownie do art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z poźn. zm.) osoby, które w wyniku powyższego orzeczenia otrzymały zwrot składek nienależnie odprowadzonych do ZUS, powinny złożyć we właściwym urzędzie skarbowym skorygowane zeznania podatkowe za poprzednie lata (te, w których składki były odprowadzane do ZUS). W korekcie zeznania podatnicy winni rozliczyć zobowiązanie podatkowe z pominięciem tych składek na ubezpieczenia odprowadzonych do ZUS, które następnie zostały zwrócone. Skorygowane zeznanie powinni złożyć wraz z pisemnym uzasadnieniem korekty.

W terminie złożenia korekty podatnicy zobowiązani są wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego, kwotę podatku wynikającą z dokonanych rozliczeń wraz z odsetkami.
Ponadto wskazać należy, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach podatnik może zwrócić się w tej sytuacji z wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego na podstawie art. 67a §1 lub art. 67b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Źródło: www.kip.mofnet.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości