Wiadomości

Jak poradzić sobie z rosnącą ilością zużytego sprzętu elektrycznego w Europie?

Opublikowany: lip 5, 08:50

Telefony komórkowe, komputery, telewizory – lubimy je, ale gdzie trafiają po zużyciu? W najgorszym przypadku są ręcznie rozbierane na części przez dzieci z krajów rozwijających się. Może to je narazić na kontakt ze śmiertelnie groźnymi chemikaliami. Nowe przepisy mają na celu zaostrzenie obecnych zasad zbierania odpadów i postępowania z nimi, by w ciągu 6 lat można było odzyskiwać i przetwarzać 85% wszystkich odpadów. Posłowie Parlamentu europejskiego z komisji ENVI poparli te propozycje 22 czerwca.

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny stanowi jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE (8,3-9,1 milionów ton, z tendencją wzrostową), stwarzając szereg zagrożeń:

  • skutki dla zdrowia i środowiska, jeżeli odpady nie zostaną we właściwy sposób przetworzone
  • strata surowców w przypadku braku recyklingu
  • ogromny wzrost ilości odpadów elektronicznych

Wyznaczenie ambitnych i sprawiedliwych celów

Obecny cel wynosi 4 kg zebranego sprzętu na osobę rocznie, ale nie odzwierciedla to różnic istniejących między państwami członkowskimi EU. Niektóre już przekraczają tę ilość, innym to się nie udaje.

Poseł Florenz: „Proponujemy zbieranie 85% odpadów powstających w państwach członkowskich. Jest to ambitny, ale realistyczny i ważny cel”.

Cel ten zacznie obowiązywać w 2016 r. Od 2012 r. wprowadzony zostanie cel pośredni (4 kg lub ilość zebrana w 2010 r., w zależności od tego, która wartość będzie wyższa).

„Kolejną zmianą będzie ustalenie ogólnoeuropejskich standardów zbierania, przetwarzania i recyklingu,” powiedział Karl-Heinz Florenz.

Nielegalny transport

„Tracimy znaczne ilości surowców, ponieważ dużo zużytego sprzętu elektronicznego jest nielegalnie wywożone z Europy. Na przykład, milion telefonów komórkowych zawiera: 250 kg srebra, 24 kg złota, 9 kg palladu oraz 9 ton miedzi,” powiedział niemiecki demokrata chrześcijański Karl-Heinz Florenz, odpowiedzialny za przebieg procedury ustawodawczej w tej sprawie w PE.

Według sprawozdań krajowych obecnie zbiera się i odpowiednio przetwarza jedynie 33% odpadów.

„Obecnie bardzo dużą ilość odpadów wywozi się nielegalnie z Europy. Wszystkie państwa członkowskie, zwłaszcza urzędnicy celni, muszą sprawdzać, czy produkty nie działają i w związku z tym nie mogą być wywożone,” powiedział Florenz. „Ustalimy jasne kryteria pozwalające odróżnić odpady od zużytego, ale działającego sprzętu. Pomoże to służbom celnym kontrolować eksporterów.”

Odpowiedzialność konsumentów

Konsumenci mogą już oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w przeznaczonych do tego punktach, ale „teraz konsumenci będą mogli oddawać bardzo małe urządzenia, takie jak telefony komórkowe, golarki itd. w każdym sklepie bez konieczności zakupu nowego produktu. Takie małe przedmioty często lądują w koszach na śmieci, ponieważ konsumenci nie chcą jechać do punktu zbiórki jedynie z powodu odtwarzacza MP3,” stwierdził Florenz.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości