Wiadomości

Jak napisać pozew, wniosek w postępowaniu cywilnym?

Opublikowany: cze 15, 09:14

Jeżeli zastanawiacie się Państwo w jaki sposób sporządzić samodzielnie pozew, wniosek w postępowaniu cywilnym bez płacenia nierzadko drogiemu prawnikowi przeczytajcie poniższe wskazówki.

Aby pismo w postępowaniu cywilnym było skuteczne musi posiadać koniecznie następujące elementy:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
  • imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie rodzaju pisma, np. pozew o alimenty, wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości;
  • osnowę wniosku lub oświadczenia (czyli określenie tego czego żądamy);
  • wskazanie dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności np. świadków, dokumentów, wniosków o powołanie biegłych;
  • własnoręczny podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników.

Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie ( z reguły pozew, wniosek jest właśnie takim pismem), powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron ( powoda, pozwanych, uczestników), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze – sygnaturę akt.

Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa.

Za stronę, która nie może się podpisać, podpisuje pismo osoba przez nią upoważniona, z wymienieniem przyczyny, dla której strona sama się nie podpisała.

W każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia.

W pismach procesowych mających na celu przygotowanie rozprawy (takim pismem jest np. odpowiedź na pozew) należy podać w uzasadnieniu zwięźle stan sprawy, wypowiedzieć się co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych, wreszcie wskazać dowody, które mają być przedstawione na rozprawie, lub je załączyć.

Koniecznie należy pamiętać aby do pisma procesowego dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

Dodatkowo pozew powinien czynić zadość następującym wymaganiom:

  • dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
  • przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie (uzasadnienie), a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

Pozew może ale nie musi zawierać ponadto wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:

  • wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
  • dokonanie oględzin;
  • polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;
  • zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.

W zasadzie wniosek w postępowaniu nieprocesowym powinien czynić zadość wymaganiom dotyczącym pozwu ale z tą, oczywistą różnicą, iż zamiast pozwanego należy wymienić zainteresowanych w sprawie.
Wartość przedmiotu sporu

W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się ( np. świadczeń alimentacyjnych, czynszu najmu) wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok – za cały czas ich trwania. W innych sprawach wnoszący pismo musi oszacować wartość przedmiotu sporu, np. nieruchomości, kwoty udzielonej pożyczki. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.

W sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy, o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach zawartych na czas oznaczony – suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok; przy umowach zawartych na czas nie oznaczony – suma czynszu za okres trzech miesięcy.

W sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie tytułu innego niż najem lub dzierżawa wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.

W sprawach o zabezpieczenie, zastaw lub hipotekę wartość przedmiotu sporu stanowi suma wierzytelności. Jeżeli jednak przedmiot zabezpieczenia lub zastawu ma mniejszą wartość niż wierzytelność, rozstrzyga wartość mniejsza.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości