Wiadomości

Jak jest podstawa prawna zamiany renty na jednorazowe odszkodowanie tzw. kapitalizację renty?

Opublikowany: lis 8, 08:43

Podstawą prawną do zamiany renty na jednorazowe odszkodowanie jest art. 447 k.c., który stanowi, iż z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie określonej działalności czy też nowego zawodu, który pozwoli mu po wypadku powrócić do względnie normalnej egzystencji. W świetle orzecznictwa u mowę kapitalizacji renty dopuszcza się jeżeli jej zawarcie usprawiedliwiają ważne powody (umową nie można objąć szkód, które mogą powstać w przyszłości) (Wyrok SN z dnia 3 października1966r III CZP 17/66).

Do kapitalizacji renty, może dojść w sytuacji gdy zamiana renty na jednorazowe odszkodowanie ułatwi poszkodowanemu wykonywanie nowego zawodu (Wyrok SN z dnia 15 grudnia1998r. II UKN 603/98).

Trzeba także pamiętać, że jeżeli wysokość szkody była stronom znana w chwili zawierania ugody, wypłacenie jednorazowego odszkodowania zwalnia dłużnika z zobowiązań (zob. wyrok SN z dnia 3 maja 1973 sygn. akt I PR 87/73), co powoduje, że poszkodowany nie będzie mógł dochodzić renty uzupełniającej. Z tych względów kapitalizacja renty musi być działaniem dalece przemyślanym.

Źródło: www.rzu.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości