Wiadomości

Internetowe bazy osób poszukiwanych i zaginionych już działają!

Opublikowany: paź 2, 08:42

W dniu 1 października br. w Komendzie Głównej Policji odbył się briefing z udziałem Podsekretarza Stanu w MSWiA Adama Rapackiego i Komendanta Głównego Policji gen. insp. Andrzeja Matejuka, w trakcie którego zaprezentowane zostały ogólnodostępne internetowe bazy osób poszukiwanych i zaginionych – poszukiwani.policja.pl; zaginieni.policja.pl.

Prace nad uruchomieniem serwisów trwały kilka miesięcy, a inicjatywie patronował minister Adam Rapacki, który w takcie briefingu podkreślił, że dzięki portalom zostanie poprawiona jakość poszukiwań osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Dodał, iż w chwili obecnej w Polsce jest poszukiwanych listami gończymi około 37 tys. przestępców. Upowszechnienie portali pozwoli na skuteczniejsze włączenie w proces poszukiwań innych służb, które mają uprawnienia do legitymowania, w tym m.in. Straż Ochrony Kolei oraz Straż Miejską. A także, co niezwykle istotne, umożliwi zaktywizowanie i włączenie obywateli. Tym samym – jak zauważył minister Adam Rapacki – wpłynie to na ograniczenie przestępczości oraz przyczyni się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa.

Minister podkreślił również jak ważna jest pomoc osobom zaginionym. Zdaniem ministra portal zaginieni.policja.pl pozwoli na szybsze poszukiwanie i odnajdowanie tych osób. Poinformował ponadto, że w przyszłym roku planowane jest uruchomienie dodatkowego portalu, który będzie zawierał informacje o przedmiotach utraconych w wyniku przestępstwa. W trakcie briefingu Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk zaprezentował działanie serwisu poszukiwani.policja.pl.

Obecnie w serwisach można odnaleźć zdjęcia i dane prawie 2 tys. osób poszukiwanych przez policję oraz ponad 200 osób zaginionych. W serwisach zamieszczane są dane tylko tych osób, co do których jest zgoda na publikację wydana przez sąd lub prokuraturę. Oprócz zdjęć, imion i nazwisk, a także m.in. informacji o pseudonimach, rysopisach, płci, wieku, rodzaju przestępstw, za jakie dana osoba jest poszukiwana, w serwisach znajdują się także dane jednostek prowadzących poszukiwania.

Dane zamieszczane w serwisach są pobierane z KSIP-u, czyli Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, przy czym należy zastrzec, że nowe serwisy nie są bezpośrednio połączone z tym systemem. Raz dziennie baza jest aktualizowana. Każdy policjant wprowadzający informację o osobie poszukiwanej lub zaginionej sprawdza, czy jest zgoda na opublikowanie jej danych. Jeżeli tak – odznacza odpowiednie okienko, dzięki czemu system automatycznie generuje listę osób, którzy są w zainteresowaniu policji.

Baza ta jest cały czas sukcesywnie uzupełniana nowymi nazwiskami, tak by w niedalekiej przyszłości znalazły się w niej wszystkie osoby poszukiwane listami gończymi ze zgodą na publikację w Internecie.

Całkowity koszt przedsięwzięcia, obejmujący zakup serwera i oprogramowania, oszacowany pierwotnie na 500 tys. złotych, został zrealizowany za kwotę 109 271, 74 tys. złotych, a więc prawie pięciokrotnie taniej.

Planowany jest drugi etap rozbudowy portalu przez KGP, w którym – dla potrzeb użytkownika portalu zapewniona zostanie bezpośrednia identyfikacja jednostki poszukującej (dane teleadresowe).

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości