Wiadomości

Informacje MSWiA dla osób udających sie na EURO 2008

Opublikowany: cze 6, 08:03

Już za kilka dni czekają nas wielkie emocje. Miliony osób w kraju, a tysiące szczęśliwców na miejscu trwania turnieju, oglądać będą spotkania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. O tym jak bezpiecznie wyjechać, dojechać i wrócić z Euro 2008, mówili Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Grzegorz Schetyna oraz Podsekretarz Stanu w MSWiA – Pan Adam Rapacki.

Konferencja prasowa 6 czerwca w MSWiA, była ostatnim spotkaniem kierownictwa resortu, przed pierwszym meczem „biało – czerwonych” na Euro. Obaj Ministrowie znani ze sportowych pasji nie kryli ogromnego zainteresowania wynikami spotkań polskiej reprezentacji oraz bezpieczeństwem polskich kibiców.

- Chcemy zaapelować do polskich kibiców o gorący i kulturalny doping – powiedział m.in. Wicepremier Grzegorz Schetyna – Mamy nadzieję, że podobnie jak na ostatnich mistrzostwach świata w Niemczech, polscy fani pokażą się z jak najlepszej strony i zdobędą serca gospodarzy.

Szef resortu przedstawił najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas Euro 2008.

Przede wszystkim dowód lub paszport

Minister Schetyna przypomniał, że w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które odbędą się w Austrii i Szwajcarii w dniach 7 – 29 czerwca 2008 r., Austria czasowo przywróciła kontrolę graniczną na swoich granicach lądowych, rzecznych i powietrznych w dniach od 2 czerwca 2008 r. do 1 lipca 2008 r. Kontrole będą uzależnione od miejsca i czasu odbywających się meczów. W związku z tym dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy są nowy dowód osobisty lub paszport.

- Wszyscy kibice, którzy jadą do Austrii muszą posiadać nowy dowód lub paszport, kontrola będzie przewrócona na wszystkich przejściach granicznych Austrii – przypomniał szef resortu.
Minister zaapelował aby kontroli granicznej poddawać się z dużą cierpliwością.

- Austriacy znani są z bardzo dokładnych kontroli. Bardzo proszę polskich kibiców o wyrozumiałość. Sprawdzane mogą być samochody i autokary. Ale to wszystko dla bezpieczeństwa naszych obywateli. – zapewnił Grzegorz Schetyna.

Szwajcaria nie jest członkiem strefy Schengen, kontrola na jej granicach jest przeprowadzana i zostanie utrzymana również na czas Euro 2008. W związku z zaistniałym faktem przypominamy, że dokumentami uprawniającymi do przekraczania granicy między państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Szwajcarii są nowy dowód osobisty lub paszport.

Wyjechać wcześniej

Minister zaapelował o wcześniejszy wyjazd i korzystanie z mniejszych przejść granicznych. Klagenfurt jest dość daleko, przy granicy ze Słowenią. Na granicy austriackiej obecni będą również funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy pomogą w razie kłopotów.

Auto zostaw na parkingu

Z kolei wiceminister Adam Rapacki przedstawił działania służb podległych MSWiA w kraju i zagranicą. Nad bezpieczeństwem kibiców podróżujących na terenie Polski będą czuwać setki policjantów, kontrolujących autokary, samochody prywatne, którymi podróżować będą fani piłki nożnej. Funkcjonariusze będą przekazywać informacje dotyczące warunków bezpiecznego podróżowania, kontroli granicznych, przywróconych przez Austrię na czas trwania mistrzostw Europy.

- Pierwsze mecze polskiej reprezentacji odbędą się w Klagenfurcie i Wiedniu, do miasta najlepiej dolecieć samolotem – radził Adam Rapacki – jeżeli podróżujemy samochodem warto wybrać autostradę A2 i drogę ekspresową S37. Na granicy austriackiej polskim kierowcom będą rozdawane dokładne mapki z dojazdami na stadion.

Stadion w Klagenfurcie nie jest duży. Obiekt pomieści 30 tysięcy kibiców, Polacy kupili 5.600 biletów, ale wiadomo, że „naszych” przyjedzie o wiele więcej.

Warto pamiętać, że bilety na mecz, upoważniają do korzystania z komunikacji miejskiej czy przejazdu koleją.

W Klagenfurcie i Wiedniu przygotowano specjalne strefy dla kibiców, którzy wspólnie będą oglądać mecze poza stadionem. W stolicy Austrii strefa pomieści nawet 70 tysięcy osób, w związku z tym ruch samochodowy w obu miastach odbywa się według zmienionych zasad,

- Nie warto jechać własnym autem, rekomendujemy korzystanie ze specjalnie przygotowanych środków transportu. W Wiedniu do strefy kibiców dostaniemy się liniami metra: U2 – fioletową i U3 – pomarańczową. – radził kibicom minister Rapacki.

Drogi dojazdowe na parkingi i stadion będą specjalnie oznakowane, auta trzeba zostawić na wydzielonych parkingach, przed centrami miast. Już na parkingach policja austriacka zacznie rozdzielać kibiców przeciwnych drużyn, kierując ich do odpowiednich sektorów.

Nie tylko 112

Warto zapamiętać telefony alarmowe, z których należy skorzystać w razie prośby o pomoc:

  • Europejski telefon alarmowy – 112
  • Straż Pożarna – 122
  • Policja – 133
  • Pogotowie ratunkowe – 144
  • Pogotowie lekarskie – 141
  • Pomoc Drogowa – 120, 123
  • Pomoc dla osób z upośledzeniem słuchu lub mowy – SMS 0800 133 133

Od 7 do 30 czerwca w Konsulacie RP w Wiedniu przez całą dobę czynny będzie numer telefonu +43 (0) 99 148 00 48, pod który będą mogli zadzwonić polscy obywatele nie znający języka niemieckiego.

Kamizelki z polską flagą

Minister Adam Rapacki poinformował dziennikarzy, że w Austrii i Szwajcarii nad bezpieczeństwem kibiców czuwać będzie ponad 10 tysięcy policjantów, w tym polscy Policjanci i Strażnicy Graniczni.

Na miejscu spotkań polskiej reprezentacji, w Austrii, od 3 czerwca br., kibicom polskiej reprezentacji pomaga już 26 polskich funkcjonariuszy, których zadaniem jest patrolowanie okolic stadionów, ulicznych funparków, gdzie przed telebimami gromadzą się kibice, dworców, lotnisk, pomaganie lokalnym funkcjonariuszom, zapewnienie naszym rodakom, którzy przyjadą oglądać mistrzostwa z bliska, bezpieczeństwa oraz niezbędnych informacji.

Polscy Policjanci będą obecni na trasach przejazdowych pomogą w pokonywaniu barier językowych. Na trybunach służbę będą pełnić polscy „spottersi”, czyli funkcjonariusze, którzy zajmują się zabezpieczaniem imprez masowych, w tym głównie meczy piłkarskich. Ich wiedza na temat grup polskich kibiców może być bardzo przydatna dla organizatorów mistrzostw. Wszystko po to, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo w trakcie trwania Euro 2008. Dowódcą delegacji polskiej Policji jest nadkomisarz Maciej Nestoruk.

Obaj Ministrowie zaprezentowali wzór specjalnej kamizelki z polską flagą.

Każdy z polskich Policjantów na stadionach będzie miał kamizelkę z napisem POLICE i flagą Polski z lewej strony – ułatwi to znacznie identyfikację. Nasi rodacy mogą zwrócić się ze swoim problemem do tak umundurowanego funkcjonariusza.

Od 3 czerwca, na czas trwania Mistrzostw w Komendzie Głównej Policji, działać będzie całodobowe centrum operacyjne, w którym polscy Policjanci wymieniają informacje o zagrożeniach, identyfikują sytuacje kryzysowe, monitorują przemieszczanie się kibiców. O bezpieczeństwo policjanci dbają nie tylko w trakcie trwania mistrzostw, ale również w trakcie dojazdu na miejsce rozgrywek. W poszczególnych województwach, przy głównych trasach można sprawdzić pojazd pod względem sprawności technicznej. O takie sprawdzenie może poprosić każdy uczestnik wyjazdu autokarowego. Policjanci apelują również do wyjeżdżających samochodami osobowymi o dokładne sprawdzenie stanu swojego auta w stacjach diagnostycznych. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

Operacja EUROCUP

28 kwietnia 2008 r. podczas ostatniej wizyty Ministra Spraw Wewnętrznych Austrii, Pana Günthera Plattera, szefowie obu resortów podpisali deklarację o współpracy, regulującą udział polskich Policjantów w Euro 2008. Zdaniem austriackiego ministra spraw wewnętrznych pomoc polskich funkcjonariuszy będzie bardzo istotna dla zabezpieczenia bezpieczeństwa całej imprezy.
Podobny dokument podpisał 19 maja wiceszef resortu spraw wewnętrznych – Pan Adam Rapacki oraz Pan Bénédict de Cerjat, Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej reprezentujący Radczynię Federalną do spraw Sprawiedliwości i Policji Konfederacji Szwajcarskiej.

Deklaracja określiła m.in. ścisłą współpracę w okresie przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2008 oraz w trakcie ich trwania, w tym regularną wymianę aktualnych raportów na temat bieżącej sytuacji, szczególnie w odniesieniu do wybryków chuligańskich, przestępczości zwykłej i zorganizowanej, jak również terroryzmu i przestępczości o podłożu politycznym. Polska wielokrotnie podkreślała dotychczasową dobrą współpracę polskiej Policji ze stroną szwajcarską w obszarze organizowania zabezpieczenia EURO 2008, prowadzonej na bieżąco za pośrednictwem Krajowego Punktu Kontaktowego ds. imprez masowych (National Football Information Point).

Również do Szwajcarii strona polska oddeleguje w sumie 26 policjantów (szef delegacji, 2 oficerów kontaktowych: w Wiedniu i Bernie, 1 oficer kontaktowy ds. kryminalnych w Wiedniu, 10 umundurowanych funkcjonariuszy, 10 spottersów, 2 oficerów do zadań koordynacyjnych ds. kibiców). W rezerwie, na wypadek dodatkowych potrzeb, pozostawać będzie dodatkowych 10 policjantów.

Tydzień temu do Austrii wyjechało 24 funkcjonariuszy Straż Granicznej, którzy w umundurowaniu będą pełnić służbę w przejściach granicznych i pomagać przy zabezpieczaniu Euro 2008. Strażnicy zapoznali się z obowiązującymi przepisami, specyfiką służby i topografią terenu. Dla polskiej Straży Granicznej jest to również możliwość zdobycia doświadczenia przed wyzwaniem jakim jest organizacja Euro 2012.

Delegacja polskiej Straży Granicznej, wyjechała na Mistrzostwa w ramach operacji EUROCUP 2008 koordynowanej przez Agencję FRONTEX.

Jest kogo chronić, jak powiedział nam wczoraj rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Koźmiński, tylko na fazę grupową Mistrzostw PZPN przygotował 22 tysiące biletów wstępu na austriackie stadiony.

Na zakończenie konferencji Wicepremier zaapelował do polskich kibiców o gorący i kulturalny doping. Zapytany o wynik pierwszego spotkania, Polska – Niemcy, szef resortu wytypował bezbramkowy remis.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości