Wiadomości

Informacja w sprawie przyjętych przez Sejm rozwiązań dotyczących opodatkowania darowizn

Opublikowany: wrz 21, 13:30

Odnosząc się do wskazywanych od pewnego czasu niejasności związanych z opodatkowaniem darowizn, rząd zaproponował – w przedłożonym Sejmowi projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (druk nr 1928) – poprzez zmianę brzmienia ust. 10 i dodanie 10a w art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług – określenie podstawy opodatkowania dla towarów stanowiących przedmiot darowizn w taki sposób, aby odpowiadała ona faktycznej wartości przekazywanych towarów.

Oznacza to, że rząd swoim w swoim projekcie zawarł możliwość obniżenia podstawy opodatkowania towarów, będących przedmiotem darowizny, takich jak np. niesprzedane towary spożywcze, których termin przydatności do spożycia się kończy i ich cena ulega obniżeniu.

Zaproponowane w rządowym projekcie rozwiązania były również zgodne z prawem Unii Europejskiej – pozwalały przy określaniu podstawy opodatkowania przyjąć wartość odpowiadającą cenie nabycia darowanych towarów z dnia dokonania ich dostawy (darowizny).

W dniu 5 września br. Sejm przyjął przedmiotowe przepisy w wersji zaproponowanej przez rząd.

Senat natomiast, podejmując w dniu 14 września uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zaproponował zmianę do części regulacji, dotyczących darowizn wyrobów spożywczych. Sejm – rozpatrując poprawki Senatu – nie odrzucił tych przepisów.

Przyjęta zmiana kierunkowo nie rozwiązuje problemu darowizn w inny sposób, niż zaproponował to rząd, tzn. zmierza tak jak w projekcie rządowym do określania podstawy na podstawie faktycznej wartości towaru. Redakcja zmian doprowadzi jednak do licznych wątpliwości co do interpretacji przepisu.

W szczególności, zważywszy na fakt, że w pozostałej części przepisów dotyczącej darowizn nie wprowadzono żadnych zmian (art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług), pojawiać się będą zapytania o cel, jaki przyświecał (w istocie rzeczy pozornemu) zróżnicowaniu podstaw opodatkowania dla darowizn towarów spożywczych i pozostałych towarów. Może powstać pytanie, czy intencją takich zmian jest pogorszenie lub polepszenie warunków dla innych darczyńców i doprowadzenie do konieczności innej interpretacji dla przypadków darowizn opisanych w ust. 10 art. 29, które nie dotyczą wyrobów spożywczych. W przeciwnym razie, jaki był sens dokonywania zmian w ust. 10a i różnicowania tych podstaw opodatkowania.

Dokonana przez Senat i przyjęta przez Sejm zmiana przedmiotowych przepisów wprowadziła pojęcia, które będą budziły wątpliwości interpretacyjne. Posługują się bowiem pojęciem ceny, jaka byłaby stosowana w warunkach uczciwej konkurencji, którego to określenia nie można odnieść do darowizn towarów. Ponadto nie pasuje ono do uwarunkowań prawnych i jest sprzeczne z samą ideą darowizn (przy darowiznach nie może być mowy o jakiejkolwiek konkurencji).

Zmiana wprowadza też inne zastrzeżenia, jak cena nie wyższa od ceny nabycia, co w sumie powoduje że wprowadzone zmiany są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej (vide pismo Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej z dnia 18. 09. 2007 r. znak: Min.TN/2357/07/DP/ak) i będą wymagały w najbliższym czasie zmiany.

Należy podkreślić, że wbrew rozpowszechnianym poglądom, wprowadzona zmiana, w żaden sposób nie zwalniają darowizn towarów, ani nie wyłącza ich z podstawy opodatkowania, bowiem przyjęte przepisy nie odnoszą się do katalogu zwolnień.

Źródło:www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości