Wiadomości

Informacja na temat kwalifikowania VAT w projektach finansowanych z POIiŚ 2014-2020

Opublikowany: paź 28, 08:22

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało “Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. W obecnym kształcie uniemożliwiają one jednak kwalifikowanie VAT wszystkim beneficjentom II priorytetu POIiŚ obejmującego działania środowiskowe, w tym także organizacjom pozarządowym. Ministerstwo Środowiska niezwłocznie po opublikowaniu wytycznych wystąpiło do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o pilną zmianę zawartych w nich zapisów.

W trakcie roboczych ustaleń między oboma ministerstwami Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadeklarowało przyjęcie odstępstwa od wytycznych, które miałoby objąć organizacje pozarządowe (minimum w zakresie projektów przyrodniczych i szkoleniowych) oraz jednostki resortowe niepobierające opłat objętych VAT (w tym: Ministerstwo Środowiska, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska). Ministerstwo Środowiska zawnioskowało o uzyskanie takiego odstępstwa jeszcze przed rozpoczęciem zbierania wniosków o dofinansowanie w planowanych na ten rok konkursach.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, jako Instytucja Zarządzająca POIiŚ, zadeklarowało, że w przyszłym roku zmieni wytyczne tak, żeby uwzględnić obecnie postulowane odstępstwo, a także inne, które uda się wynegocjować do tego czasu. Dzięki temu więcej podmiotów będzie mogło wnioskować o przyznanie dofinansowania w ramach POIiŚ. Ponadto w razie konieczności, Ministerstwo Środowiska, jako Instytucja Pośrednicząca POIiŚ, będzie kierować nawet pojedyncze projekty do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z wnioskiem o ustanowienie odstępstwa, które umożliwi beneficjentowi kwalifikowanie VAT.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości