Wiadomości

Informacja dotycząca prac nad projektem ustawy o zadośćuczynieniu skutkom przejęcia przez Państwo mienia w latach 1944 - 1962

Opublikowany: gru 22, 13:41

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało założenia do ustawy o zadośćuczynieniu skutkom prawnym przejęcia przez Państwo mienia w latach 1944-1962. Obecnie, trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy.

W myśl założeń zakresem podmiotowym objęci będą wszyscy dawni właściciele, którzy w chwili przejęcia mienia byli obywatelami polskimi, niezależnie od obecnego obywatelstwa i miejsca zamieszkania.

Wstępnie zakłada się, iż z zakresu podmiotowego ustawy będą wyłączone osoby objęte uprawnieniami odszkodowawczymi wynikającymi z umów międzynarodowych zawartych w latach 1948 –1971, jak i osoby, które na podstawie dekretów z 1946 roku zostały wykluczone ze społeczeństwa polskiego, z wyłączeniem osób, które na podstawie orzeczeń sądów powszechnych utrzymały obywatelstwo polskie.

Mając na względzie konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa przewiduje się zrekompensowanie dawnych krzywd w sposób jednakowy dla wszystkich tzn. w formie pieniężnej.

Na obecnym etapie prac nad projektem ustawy uwzględniona jednak została możliwość zaliczenia przyznanego świadczenia pieniężnego na poczet ceny przeniesienia własności nieruchomości przejętej.

Przeniesienie własności całości lub części nieruchomości następować będzie na wniosek złożony przez osobę uprawnioną, której zostało przyznane świadczenie pieniężne na podstawie przepisów przygotowywanej ustawy.

Będzie to jednak możliwe tylko, jeśli nieruchomość przejęta przez Państwo jest nadal własnością Skarbu Państwa ewentualnie gminy lub związku komunalnego albo też gdy nieruchomość jest własnością osoby prawnej, a jej organy wyrażą zgodę na zwrot nieruchomości.

Zakłada się, iż ustawa zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwszy będzie polegał na złożeniu wniosków roszczeniowych i rozpatrzeniu ich przez właściwy organ. Następnie w oparciu o dane w przedmiocie liczby skutecznych wniosków rozpocznie się realizacja ustawy poprzez ratalną wypłatę zadośćuczynień.

Na dzień dzisiejszy można oszacować, iż na realizację ustawy z Funduszu Reprywatyzacji będzie przeznaczone nie mniej niż 20 mld zł, na co składać się będą: bieżące środki zgromadzone na rachunku Funduszu Reprywatyzacji, odsetki bankowe z tytułu lokat, środki ze sprzedaży resztówek spółek notowanych na GPW oraz pozostałych, środki ze sprzedaży określonego obszaru gruntu z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Areał ten zostanie spieniężony w czasie przewidzianym w ustawie, a środki pochodzące ze sprzedaży zasilą Fundusz Reprywatyzacji i stanowić będą jedno ze źródeł finansowania ustawy. Dodatkowo przewiduje się dotację z budżetu państwa w wysokości określonej przez rząd. Zakłada się, iż dotacje budżetowe będą realizowane w postaci corocznych wpłat na rachunek Funduszu poprzez stosowne zapisy w ustawie budżetowej.

Źródło: www.msp.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości