Wiadomości

Informacja dla osób zamierzających przystąpićdo egzaminu na aplikację adwokacką w Krakowie

Opublikowany: kwi 28, 06:42

W związku z pojawieniem się na stronie internetowej Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie informacji, dotyczącej dodatkowych dokumentów wymaganych od kandydatów składających podania o przystąpienie do egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką oraz publikacjami prasowymi w tym zakresie (artykuł Gazety Prawnej z dnia 24 kwietnia 2007r.), Departament Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi informuje, iż działania podjęte przez Radę nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach. Z treści art. 75 c ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 z późń. zm.) wynika bowiem, iż katalog dokumentów jakie winny zostać złożone wraz ze zgłoszeniem jest zamknięty i winien zawierać: wniosek o dopuszczenie do egzaminu konkursowego, kwestionariusz osobowy, życiorys, oryginał albo urzędowy odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Polsce i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Polsce, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego, informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem, zdjęcia.

Jednocześnie Departament Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi informuje, iż niezgodna z przepisami wyżej cytowanej ustawy byłaby również odmowa przyjmowania przez pracowników biura Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie podań w sytuacji braku dodatkowej dokumentacji, bowiem wyłączną kompetencję w zakresie oceny uprawnień kandydatów posiada Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej. Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie natomiast zapewnia wyłącznie obsługę administracyjną i techniczną komisji, zaś pracownicy jej biura są uprawnieni do przyjęcia dokumentów, nie zaś ich oceny.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości