Wiadomości

Informacja dla osób planujących podróż tranzytem przez terytorium Białorusi

Opublikowany: gru 19, 14:14

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o ruchu osobowym, sporządzona 26 sierpnia 2003 roku została wypowiedziana i przestaje obowiązywać z dniem 31 grudnia 2007 r. Umowa ta przewidywała, że obywatele Rzeczypospolitej Polskiej posiadający ważne dokumenty podróży i wizy państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw, Mongolii, Chińskiej Republiki Ludowej lub zezwolenie na czasowe lub stałe zamieszkiwanie w tych państwach, mogą podróżować tranzytem przez terytorium Republiki Białoruś do państwa docelowego, w tym także w drodze powrotnej do Rzeczypospolitej Polskiej via terytorium Republiki Białorusi bez wiz tranzytowych Republiki Białoruś.

Tekst przygotowywanej obecnie nowej bilateralnej umowy z Republiką Białoruś o zasadach ruchu osobowego, która zastąpi powyższą umowę, nie przewiduje ułatwień bezwizowych w zakresie podróży tranzytowych. Wejście w życie nowej umowy może nastąpić w dniu 21 grudnia 2007 r., jednakże dokładny termin nie jest jeszcze znany ze względu na trwające procedury prawne. Informacja o dacie jej wejścia w życie zostanie przekazana w odrębnym komunikacie.

W związku z powyższym obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zamierzający podróżować tranzytem przez terytorium Republiki Białoruś powinni uzyskać wcześniej informacje w białoruskich urzędach konsularnych, czy w terminie zaplanowanej podróży tranzytowej nie będzie konieczne posiadanie tranzytowej wizy białoruskiej.

Źródło: www.msz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości