Wiadomości

Informacja dla beneficjentów PROW 2007-2013, SPO „Restrukturyzacja…” oraz PROW 2004-2006, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku powodzi

Opublikowany: wrz 13, 13:24

W związku z powodziami, jakie objęły część kraju i zniszczyły wiele gospodarstw i przedsiębiorstw należących do wnioskodawców oraz beneficjentów programów mających na celu rozwój obszarów wiejskich, informujemy o możliwości zwolnienia beneficjentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” oraz Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006, z wykonania niektórych ze zobowiązań oraz możliwości zachowania przez beneficjenta prawa do całości lub części pomocy przed i po wypłacie środków, jak również o konieczności poinformowania o wystąpieniu przypadków o charakterze siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności.

W związku z tym, przypominamy wnioskodawcom oraz beneficjentom działań w ramach PROW 2007-2013 i PROW 2004-2006, których wnioski o przyznanie pomocy bądź wnioski o płatność są rozpatrywane, oraz beneficjentom SPO „Restrukturyzacja…” o następujących możliwościach.

1. Zwolnienie z wykonania niektórych zobowiązań lub zmiana terminu wykonania zobowiązań Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Beneficjent PROW 2007-2013, po podpisaniu umowy/ wydaniu decyzji, w przypadku niewykonania niektórych zobowiązań z powodu zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności, określonych w art. 47 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), może nie zwracać częściowo lub w pełni otrzymanej pomocy pod warunkiem złożenia, przez niego lub osobę upoważnioną na piśmie, wniosku wraz z odpowiednimi dowodami wystarczającymi dla właściwych organów, w terminie 10 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności.

W przypadku wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, w gospodarstwach beneficjentów następujących działań:

* „Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania”, * „Program rolnośrodowiskowy”, * „Zalesianie gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne”,

zgodnie z art. 75 rozporządzenia Komisji (WE) NR 1122/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 odnośnie do zasady wzajemnej zgodności, modulacji oraz zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przewidzianych w wymienionym rozporządzeniu oraz wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do zasady wzajemnej zgodności w ramach systemu wsparcia ustanowionego dla sektora wina, beneficjenci tych działań zachowują prawo do płatności w odniesieniu do obszaru lub zwierząt kwalifikowalnych w momencie wystąpienia siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych. Ponadto, właściwych obniżek nie stosuje się, jeżeli niezgodność będąca następstwem siły wyższej lub okoliczności nadzwyczajnych dotyczy obszaru zasady wzajemnej zgodności.

Beneficjenci powyższych działań Osi 2, w przypadku wystąpienia siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności, które uniemożliwiają im wywiązanie się z podjętych zobowiązań zobligowani są w terminie 10 dni roboczych od dnia zaistnienia tych okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia kiedy jest to możliwe – zgłoszenia na piśmie tego faktu do właściwego Biura Powiatowego ARiMR. Jednakowo, beneficjent jest zobligowany do niezwłocznego wywiązania się ze zobowiązania w czasie kiedy jest to możliwe.

Sektorowy Program Operacyjny „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”

Beneficjent SPO „Restrukturyzacja…” w przypadku niewykonania co najmniej jednego ze zobowiązań, z powodu zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej, określonych w załączniku nr 9 do Uzupełnienia SPO „Restrukturyzacja…”, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 września 2004 r. w sprawie Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” (Dz. U. Nr 207, poz. 2117, z późn. zm.), może zostać całkowicie lub częściowo zwolniony z wykonania tego zobowiązania lub może ulec zmianie termin jego wykonania. O zwolnienie z wykonania co najmniej jednego ze zobowiązań lub zmianę terminu wykonania zobowiązań, beneficjent występuje z pisemnym wnioskiem w terminie 30 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym istnieje możliwość złożenia takiego wniosku.
Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006

Beneficjent PROW 2004-2006, w przypadku wystąpienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności, w tym powodzi, nie ma obowiązku zwrotu otrzymanej pomocy ani nie podlega dodatkowym sankcjom zgodnie z zapisami PROW 2004-2006 utworzonymi na mocy art. 39 rozporządzenia Komisji (WE) nr 817/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR). W związku z tym, beneficjent może zostać zwolniony częściowo lub całkowicie z wykonania zobowiązania bez redukcji płatności, jeśli potwierdzi we właściwym Biurze Powiatowym ARiMR wystąpienie siły wyższej na terenie swojego gospodarstwa, w ciągu 10 dni roboczych od dnia, w którym jest w stanie dokonać takiego zgłoszenia. Jednakowo, beneficjent jest zobligowany do niezwłocznego wywiązania się ze zobowiązania w czasie kiedy jest to możliwe.
2. Przedłużenie terminu wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania albo wypłaty pomocy

Podmiot wdrażający (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa/ samorząd województwa/ Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa), na uzasadnioną prośbę wnioskodawcy bądź beneficjenta, może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu wykonania określonych czynności w toku postępowania, jednak nie dłużej niż o 6 miesięcy. Przedłużenie terminu o więcej niż o 1 miesiąc wymaga udokumentowania przez wnioskodawcę bądź beneficjenta przyczyny przedłużenia.

W przypadku działań „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa”, „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” oraz „Odnowa i rozwój wsi” właściwy organ samorządu województwa, na uzasadnioną prośbę beneficjenta, może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu wykonania przez beneficjenta określonych czynności w toku postępowania w sprawie wypłaty środków finansowych, jednak nie dłużej niż o 3 miesiące.

Prośbę o przedłużenie terminu wykonania określonych czynności (np. złożenia uzupełnień do wniosku) należy składać przed upływem wyznaczonego przez podmiot wdrażający terminu na dokonanie danych czynności.

3. Przywrócenie terminu wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy albo wypłaty pomocy

W razie uchybienia terminu wykonania przez wnioskodawcę określonych czynności w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy, podmiot wdrażający (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa/ samorząd województwa) przywraca termin wykonania tych czynności, jeżeli wnioskodawca:

1) wniósł prośbę w terminie 14 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia;

2) jednocześnie z wniesieniem prośby dopełnił czynności, dla której określony był termin;

3) uprawdopodobnił, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

Należy jednak podkreślić, że z zastrzeżeniem zasad i warunków określonych w przepisach, których mowa w art. 1 pkt 1ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z dnia 7 marca 2007 r. (Dz. U. Nr 64, poz. 427, z późn. zm.) do postępowań w sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

A zatem, w razie uchybienia terminu, przez wnioskodawcę, któremu pomoc przyznawana jest w drodze decyzji administracyjnej, należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, zgodnie z art. 58 Kpa, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin, przywrócenie terminu do złożenia przedmiotowej prośby jest niedopuszczalne.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości