Wiadomości

Importowane produkty dla powodzian bez cła

Opublikowany: paź 25, 13:52

Komisja Europejska 30 września 2010 r. przyjęła decyzję w sprawie bezcłowego przywozu towarów przeznaczonych do dystrybucji lub udostępniania nieodpłatnie ofiarom powodzi, które wydarzyły się w maju 2010 roku w Polsce (Dz. Urz. L 259 z 1.10.2010 r.).

Na jej podstawie zostają zwolnione z należności celnych przywozowych m.in. towary przywożone w okresie 1.05. – 30.11. 2010 r. przez organy państwowe lub organizacje zatwierdzone przez właściwe organy Polski, przeznaczone do bezpłatnej dystrybucji wśród ofiar powodzi lub bezpłatnego udostępniania tym ofiarom, lecz pozostające własnością tych organizacji.

Reguluje to rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28.04.2004 r. w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać instytucje i organizacje uprawnione do korzystania ze zwolnienia od należności przywozowych (Dz. U. Nr 101, poz.1038).

Są to więc organizacje, które nie prowadzą działalności gospodarczej i spełniają warunki określone dla organizacji pozarządowych w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) lub są kościelnymi osobami prawnymi, albo jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o gwarancji wolności sumienia i wyznania, o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów dotyczących stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Organizacje zainteresowane skorzystaniem ze zwolnienia z należności celnych przywozowych na podstawie decyzji Komisji Europejskiej powinny się skontaktować z urzędem celnym, w którym zamierzają wnioskować o to zwolnienie, w celu upewnienia się, jakie dokumenty są wymagane do zastosowania tej ulgi celnej.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości