Wiadomości

Holandia - atrakcyjna dla pracowników z Polski

Opublikowany: paź 20, 15:19

W maju 2007 Holandia otworzyła swój rynek pracy dla Polaków, co oznacza, że nie potrzebujemy już zezwoleń na pobyt i pracę w tym kraju.

Należy jednak pamiętać, że pobyt dłuższy niż 3 miesiące trzeba zarejestrować na miejscu. W tym celu w ciągu 3 dni od daty wjazdu do Holandii dana osoba powinna zgłosić się do biura policji ds. cudzoziemców z aktualnym paszportem lub dowodem tożsamości. Niezwłocznie po przyjeździe należy też zameldować się w lokalnym urzędzie gminy.

Polacy podróżujący do krajów UE nie podlegają ograniczeniom odnośnie ilości zakupionych oraz przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego, które nie podlegają odsprzedaży. Jedynie używki na potrzeby osobiste nie mogą przekraczać następujących limitów:

  • ALKOHOL: 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 litrów wina o standardowej zawartości alkoholu, 110 litrów piwa,
  • WYROBY TYTONIOWE: 1 kg tytoniu, 800 papierosów, 200 cygar.

Obowiązującą od 2002 roku walutą Holandii jest euro. Z kart debetowych oraz kredytowych możemy korzystać w zasadzie wszędzie, począwszy od sektora handlowo-uslugowego, a kończąc na hotelach i miejscach rozrywki. Karty, które są uznawane w Holandii to: American Express, Diners Club, Eurocard/Mastercard, Visa.

Warunki pracy

W Holandii obowiązuje 36-40-godzinny tydzień pracy. Za nadgodziny przysługuje pracownikom ekwiwalent pieniężny bądź w postaci dodatkowych dni urlopowych. Zarobki w Holandii są dość wysokie, dla Polaków są one bardzo atrakcyjne.

Średnia miesięczna pensja wynosi tam około 1745 euro, natomiast minimalna pensja to 1300 EUR. Bezrobocie szacowane jest na poziomie 3,5%. Najłatwiej o pracę w ogrodnictwie, rolnictwie, poszukiwani są pracownicy do zbierania i pakowania owoców, warzyw i kwiatów, wynagrodzenie za godzinę przy takich pracach to około 5-6 euro. Nie jest wymagana znajomość języka holenderskiego, wystarczająca dla większości pracodawców jest podstawowa znajomość języka angielskiego.

W sektorze przemysłowym pracę znajdą polscy ślusarze, spawacze i mechanicy, mogą spodziewać się wynagrodzenie na poziomie około 10-15 euro za godzinę. Jednak niezbędna będzie znajomość języka, nie koniecznie holenderskiego jednak angielskiego czy niemieckiego na poziomie pozwalającym na swobodną konwersację.

Pomocy w poszukiwaniach pracy możemy szukać w agencjach pośrednictwa pracy w Polsce, która musi mieć wpis do rejestru agencji zatrudnienia potwierdzony certyfikatem wydanym przez marszałka województwa. Jedyny koszt, jaki może ponieść szukający zatrudnienia w Holandii Polak, to wydatki związane z dojazdem, badaniami lekarskimi, ewentualnym tłumaczeniem dokumentów. Największe holenderskie agencje pracy tymczasowej to m.in.: Adecco, Content, Manpower, Randstad. Pracy można również szukać za pośrednictwem stron internetowych w języku polskim tj. www.pracuj.pl, www.praca.Gratka.pl/Holandia, www.gazeta.praca.pl/zagranica. Ogrom ofert pracy znajdziemy również na stronach anglojęzycznych: www.jobline.net, www.holland.jobs.topusajobs.com

Niezbędne formalności

W ciągu trzech pierwszych miesięcy pobytu, podejmując pracę należy pamiętać o uzyskaniu numeru SOFI (numer socjalno-fiskalny, odpowiednik polskiego NIP) Numer ten służy do pobierania podatku od dochodu przez holenderskiego fiskusa. Numer SOFI wydawany jest na podstawie ważnego paszportu. O jego wydanie należy starać się w urzędach skarbowych (tzw. Belastingdienst) jeszcze przed podjęciem pracy.

Osobom, które nie postarają się o numer SOFI pracodawca nie będzie mógł wypłacić wynagrodzenia. Holendrzy bardzo niechętnie zatrudniają obcokrajowców do pracy “na czarno”, być może, dlatego, że jest to związane z wysokimi karami nałożonymi na pracodawcę (nawet do 2500 euro za nielegalnego pracownika).
Należy też pamiętać o założeniu konta w holenderskim banku. Aby je założyć przedstawiamy pracownikowi numer SOFI. Do założenia konta wymagane jest zameldowanie w Holandii.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości