Wiadomości

Hiszpania na czele Rady Unii Europejskiej

Opublikowany: sty 7, 08:25

Już po raz czwarty Hiszpania przejmuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. Jest to pierwsza prezydencja po wejściu w życie traktatu lizbońskiego. Właśnie na mocy traktatu będzie to też pierwsza prezydencja, która nie będzie przewodniczyła posiedzeniom Szczytu UE i spotkaniom Rady Spraw Zagranicznych. W innych obszarach polityki oraz we współpracy z Parlamentem Europejskim prawie wszystko pozostało po staremu.

Zanim zaczął obowiązywać traktat lizboński, przez sześć miesięcy jeden kraj przewodniczył Radzie złożonej z ministrów ze wszystkich 27 państw członkowskich i posiedzeniom Rady Europejskiej, lepiej znanej jako Szczyt Unii Europejskiej, na którym spotykają się szefowie państw i rządu wszystkich krajów Unii.

Od pierwszego stycznia 2010 mamy:

• Stałego przewodniczącego Rady Europejskiej: Hermana Van Rompuy.

• Radę Spraw Zagranicznych (skupiającą ministrów spraw zagranicznych podejmujących decyzję na temat polityki zagranicznej UE), której przewodniczy wysoka przedstawiciel UE, Catherine Ashton.

• Rotacyjne, sześciomiesięczne przewodnictwo (zwane też prezydencją) w przypadku wszystkich innych posiedzeń Rady UE na poziomie ministerialnym i roboczym, w tym spotkania z ambasadorami krajów członkowskich przy UE (COREPER).

Trio śpiewa unisono

Trzy kolejne rotacyjne prezydencje: Hiszpania, Belgia i Węgry, tworzą tak zwane “trio”. Mają wspólny program i koordynują swoje priorytety.

Rotacyjne przewodnictwo decyduje o porządku obrad i przewodniczy wszystkim posiedzeniom Rady Unii Europejskiej poza tymi, które dotyczą polityki zagranicznej – tu na czele stoi Wysoki Przedstawiciel. Stanowisko piastuje obecnie Catherine Ashton. Spotkaniom premierów i prezydentów, czyli Radzie Europejskiej, albo inaczej Szczytowi UE będzie przez dwa i pół roku szefował Herman Van Rompuy.

Przewodnictwo i Parlament – budująca współpraca

Przewodnictwo (prezydencja) pośredniczy między Radą a innymi instytucjami UE, na czele z Parlamentem Europejskim. Parlament wraz z Radą przygotowuje i uchwala nowe przepisy oraz zmiany w unijnym prawie, jest też odpowiedzialny za kontrolowanie prac Rady, w tym samej prezydencji. Parlament stara się zapewnić, by proces podejmowania decyzji był tak przejrzysty i efektywny, jak to tylko możliwe.

W sprawach dotyczących legislacji, czyli tworzenia nowego prawa UE, przedstawiciele prezydencji Rady spotykają się często z posłami-sprawozdawcami oraz z innymi przedstawicielami Parlamentu, takimi jak koordynatorzy grup politycznych w odpowiednich komisjach parlamentarnych.

Częste kontakty pozwalają osiągnąć szybkie porozumienie już w pierwszym czytaniu w Parlamencie i Radzie, sprzyjają gładkiemu zakończeniu procesu legislacyjnego w drugim czytaniu w Parlamencie, lub pomagają wypracować kompromis w trakcie postępowania pojednawczego – trzecie czytanie. Przewodnictwo musi również przekonać wszystkie państwa członkowskie do kompromisowych rozwiązań, bądź uzyskać kwalifikowaną większość podczas głosowania w Radzie.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości