Wiadomości

Hazard w sieci: gramy razem czy osobno?

Opublikowany: lut 24, 08:54

Posłowie żądają, by komisarz rynku wewnętrznego, Barnier, ustalił zasady sieciowego hazardu w Unii. Nowe prawo ma hamować dostęp nieletnich do gier, ograniczać nałóg i blokować pranie pieniędzy. Kasyna online walczą o zysk z sektora wartego rocznie siedemdziesiąt miliardów euro. Przeszkodą są państwowe monopole, które zdaniem Komisji gwałcą zasady konkurencji. Tymczasem, gdy Portugalia nie wpuściła na krajowy rynek kasyna z Gibraltaru, Trybunał Sprawiedliwości utrzymał kontrowersyjną decyzję.

Swoim orzeczeniem Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że każde państwo członkowskie ma swobodę ustalania celów swojej polityki w zakresie zakładów i gier hazardowych oraz określania odpowiedniego poziomu ochrony.

Każdy kraj Unii Europejskiej może zakazać działalności na swoim terytorium operatorom oferującym udział w grach losowych przez internet, nawet, jeżeli operatorzy działają z terytorium innego państwa członkowskiego, w którym legalnie świadczą podobne usługi. Ograniczenia swobodnego świadczenia usług muszą być proporcjonalne do zagrożeń i nie mogą służyć dyskryminacji.

Regulacji gier hazardowych w sieci poświecona była debata plenarna w Strasburgu w czwartek, jedenastego listopada. Wcześniej pięcioro posłów wraz z przewodniczącym parlamentarnej komisji rynku wewnętrznego, Malcolmem Harbourem, poprosiło Komisję Europejską o reakcję na niedawne orzeczenie Trybunału. Deputowanych interesowało przede wszystkim, czy Komisja zamierza objąć rosnący rynek gier pieniężnych online wspólnym prawem, które zapewni ochronę europejskim konsumentom.

Brytyjski konserwatysta, Malcolm Harbour podkreślał, iż konsumenci muszą mieć prawo wyboru: “Musimy szanować naszych obywateli i to, że wielu z nich chce mieć dostęp do gier hazardowych w sieci”, zatem “nie można zakazać działalności hazardowej w Internecie firmie spoza własnego kraju”.

Andreas Schwab z Europejskiej Partii Ludowej opowiedział się za szukaniem “jednolitych rozwiązań problemów transgranicznych na poziomie europejskim”.

Niemiecka socjalistka Evelyne Gebhardt, która w Parlamencie odpowiadała za przygotowanie dyrektywy usługowej w 2006 roku, wezwała Komisję Europejską do zakończenia nieuzasadnionych jej zdaniem postępowań w związku z naruszeniem europejskiego prawa. “Komisja powinna w końcu zrozumieć, że nie można zmuszać państw członkowskich do otwarcia rynku, gdy ich systemy kontroli są silne i skuteczne”, przekonywała.

Komisja Europejska zamierza do końca roku przedstawić “zieloną księgę”, w której znajdzie się szczegółowa analiza zjawiska sieciowego hazardu. Komisarz do spraw rynku wewnętrznego, Michel Barnier obiecywał w Parlamencie, iż dokument będzie prezentował “nowe podejście” do gier pieniężnych i zakładów w internecie. “Pamiętajmy, że nie mamy tu do czynienia z usługą, jak wszystkie inne. Walka z przestępczością międzynarodową i ochrona nieletnich przed hazardem wymagają współpracy na poziomie europejskim”, powiedział na zakończenie komisarz Barnier.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości