Wiadomości

Głosowanie Pakietu Telekomunikacyjnego w Parlamencie Europejskim

Opublikowany: maj 11, 08:50

6 maja br. podczas głosowania Parlament Europejski przyjął pakiet dyrektyw dla łączności elektronicznej, lecz dodał znaczącą poprawkę do dyrektywy ramowej zgłaszaną wcześniej w pierwszym czytaniu, w której stwierdził, że „nie można ograniczać podstawowych praw i wolności użytkowników końcowych bez uprzedniego orzeczenia organu sądowego, w szczególności zgodnie z art. 11 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej dotyczącym wolności wypowiedzi i prawa do informacji, z wyjątkiem przypadków zagrożenia bezpieczeństwa publicznego”. Tym samym Parlament, zmieniając wyżej wymieniony zapis w dyrektywie ramowej, nie zaakceptował pakietu w drugim czytaniu i skierował projekt do następnego etapu prac legislacyjnych.

W związku z tym uruchomiona zostanie procedura pojednawcza, czyli tzw. procedura koncyliacji. Procedura ta przewiduje powołanie specjalnego Komitetu Pojednawczego złożonego w równych częściach z przedstawicieli Parlamentu i Rady, w ramach którego zostanie podjęta kolejna próba wypracowania kompromisowego rozwiązania. Cała procedura koncyliacji zajmuje, w zależności od stopnia złożoności uzgadnianego materiału, od 6 do 8 tygodni. Ewentualny kompromis zostanie później przekazany do akceptacji Parlamentowi, a później Radzie. Zaakceptowanie przez obie strony rozwiązania kompromisowego będzie skutkować przyjęciem całego pakietu w tzw. trzecim czytaniu. W przypadku, gdy Parlament Europejski i Rada nie osiągną jednak porozumienia, projekt legislacyjny upadnie i Komisja Europejska będzie obowiązana przedłożyć nowy projekt i rozpocząć prace nad pakietem od początku, co spowoduje znaczne opóźnienie w reformowaniu rynku telekomunikacyjnego w UE.

Proces reformy rynku telekomunikacyjnego został zapoczątkowany w roku 2006 otwarciem przez Komisję Europejską konsultacji publicznych w sprawie funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego. 13 listopada 2007 r. Komisja skierowała do Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wnioski w sprawie propozycji legislacyjnych reformujących obowiązujące obecnie ramy regulacyjne dla telekomunikacji z 2002 roku. W skład propozycji Komisji weszły: dyrektywa dotycząca praw obywateli, dyrektywa ramowa oraz propozycja ustanowienia wspólnotowego urzędu ds. telekomunikacji (Euroregulatora).

Propozycje Komisji Europejskiej były w 2008 i 2009 roku przedmiotem prac w ramach Rady Unii Europejskiej, gdzie Państwa Członkowskie zgłaszały propozycje zmian dążąc do wypracowania kompromisowego brzmienia poszczególnych zapisów pakietu. Podczas posiedzenia Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii 27 listopada 2008 r. wypracowane na forum Rady wspólne stanowisko zostało zaakceptowane przez ministrów właściwych ds. telekomunikacji.

Jednocześnie równolegle z pracami w Radzie toczyły się prace w Parlamencie Europejskim. W pierwszym czytaniu propozycji zmian w pakiecie telekomunikacyjnym Parlament zgłosił swoje poprawki do projektowanych przepisów. Nie udało się więc osiągnąć porozumienia między Parlamentem i Radą w pierwszym czytaniu. Prace nad pakietem trzeba było prowadzić dalej, tak aby doszło do wypracowania stanowiska, które będzie akceptowalne dla obu instytucji. Rada UE w dalszych pracach dążyła do uwzględnienia jak największej ilości poprawek Parlamentu, aby przyjął on pakiet w drugim czytaniu.

Źródło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości