Wiadomości

Głosowanie elektroniczne przyszłością demokracji?

Opublikowany: lut 12, 14:34

Estonia jest jedynym krajem europejskim, gdzie obywatele mogą głosować w sieci. W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy czytelników, czy chcieliby głosować za pomocą internetu. Okazuje się, że prawie jedna trzecia od razu mogłaby skorzystać z tej formy demokracji. Osiemnaście procent zgodziło się na głosowanie w trybie on-line pod warunkiem, że taka procedura byłaby całkowicie bezpieczna. Większość (52%) nadal jednak woli tradycyjnie wrzucić kartę do urny. Posłowie też nie są zgodni w tej sprawie.

W wyborach parlamentarnych w Estonii 2007 roku, trzydzieści tysięcy osób wzięło udział w głosowaniu on-line, co stanowi 5,4% uprawnionych do głosowania. Uczestnicy posługiwali się elektronicznym dowodem osobistym, czytnikiem kart i oczywiście komputerem. Nie pojawiły się żadne oskarżenia o nadużycia.

Estońska Socjalistka, Katrin Saks bardzo pozytywnie odnosi się do tych doświadczeń. Chociaż sama głosowała w lokalu wyborczym, a nie przed komputerem, uważa, że “e-głosowanie pozwala pozyskać młodych wyborców, którzy zwykle pozostają bierni politycznie. Stanowi także ułatwienie dla ludzi, którzy dużo podróżują”.

Czy w przyszłości będziemy mogli głosować przez internet w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Katrin Saks uspokaja wszystkich, którzy martwią się o bezpieczeństwo wyborów elektronicznych: “zagrożenia da się zminimalizować, na przykład w Estonii każdy może unieważnić swój głos internetowy w dniu głosowania i zagłosować od nowa w lokalu wyborczym. Pozwala to uniknąć ewentualnej presji na przykład ze strony pracodawcy.”

Nie wszyscy myślą podobnie. “Wolę, aby obywatele rzeczywiście szli do urn, ponieważ wybory są rodzajem akcji obywatelskiej. Lepsze to, niż siedzenie w domu by zagłosować przed komputerem”, mówi francuska socjalistka Roselyne Lefrançois.

W ubiegłym roku w Finlandii można było wziąć udział w głosowaniu elektronicznym w wyborach samorządowych. Fińska posłanka z grupy EPP-ED, Eva-Riitta Siitonen uważa, że demokracji pomaga, gdy wszystko odbywa się w bezpieczny sposób i każdy może wziąć udział w głosowaniu”.

Deputowana powiedziała nam, że “ wybory elektroniczne łatwiej będzie można zorganizować, jeśli wszyscy obywatele będą posiadać elektroniczny dowód osobisty”. Eva-Riitta Siitonen widzi realną możliwość wykorzystania tej technologii w przyszłych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości