Wiadomości

Filologie mniejszościowe na uczelniach wyższych

Opublikowany: cze 25, 15:30

Powołanie grupy roboczej, propozycja utworzenia nowego kierunku studiów wyższych – Filologii mniejszościowych oraz omówienie stanu przygotowań GUS do powszechnego spisu ludności były głównymi tematami czerwcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Spotkaniu przewodniczył Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Grupa robocza zajmie się możliwością powołania instytucji kultury, które będą promować kulturę mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Jest to odpowiedź na propozycje mniejszości, które zwracają uwagę na brak takich placówek w kraju.

W trakcie posiedzenia Komisji Wspólnej omówiono również stan przygotowań Głównego Urzędu Statystycznego do przeprowadzenia powszechnego spisu ludności i mieszkań w 2011 r. Uwzględniając stanowisko mniejszości uzgodniono ostateczną formę pytań o narodowość, które zostaną postawione respondentom w trakcie spisu. Środowiskom mniejszości narodowych i etnicznych zaproponowano aktywne włączenie się w działania informacyjno-promocyjne poprzedzające spis. Główny Urząd Statystyczny chce, by mniejszości etniczne i narodowe mieszkające Polsce wzięły jak najszerzej udział w badaniu.

Komisja Wspólna zapoznała się także ze stanem prac grupy roboczej, która we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowuje projekt nowego kierunku na studiach wyższych – Filologii mniejszościowych. Prace powinny zakończyć się w przewidzianym terminie, czyli jesienią br.

23 czerwca br. Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych obradowała już po raz XXII. Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na drugą połowę września br.

Komisję Wspólną tworzą przedstawiciele administracji rządowej oraz mniejszości narodowych (białoruskiej, czeskiej, litewskiej, niemieckiej, ormiańskiej, rosyjskiej, słowackiej, ukraińskiej, żydowskiej) oraz etnicznych (karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej), a także przedstawiciele społeczności posługującej się językiem regionalnym (kaszubskim).

Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych umożliwia wymianę informacji pomiędzy stroną rządową a mniejszościami narodowymi i etnicznymi w Polsce. Pozwala również na podejmowanie skutecznych, skoordynowanych działań na rzecz ochrony zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych. Umożliwia także dyskusję o działaniach na rzecz poprawy sytuacji tych grup. Zajmuje się też opiniowaniem aktów prawnych dotyczących mniejszości narodowych i etnicznych.

Pierwsze posiedzenie Komisji odbyło się 21 września 2005 roku.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości