Wiadomości

Eutanazja – zabójstwo eutanatyczne

Opublikowany: cze 14, 01:11

Art. 155 Kodeksu karnego

§ 1. „Kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
§ 2 „W wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary,
a nawet odstąpić od jej wymierzenia.”

W powyższym przepisie określone są przesłanki uprzywilejowanej postaci przestępstwa zabójstwa. Chodzi tu o osoby nieuleczalnie chore, cierpiące, które żądają od sprawcy, aby jej cierpienia zostały skrócone. Element żądania rozróżnia to przestępstwo od zabójstwa typu zasadniczego z art. 148 k.k.. Pamiętajmy, że to żądanie skierowane do sprawcy musi być jednoznaczne. Musi u sprawcy wywołać jednoznaczne wnioski, przekonania, że ofiara chce, aby pozbawić go życia.

Oczywiście nie będzie żądaniem propozycja wyrażona w formie niepoważnej, jakaś pośrednia aluzja. Także wówczas, gdy ofiara błaga o zabicie, ale z okoliczności sprawy wynika, że czynił to w zupełnie innym celu.

Nie ma wątpliwości, że ofiara musi być osobą, która ma rozpoznanie, co do znaczenia wypowiadanych słów. Żądanie nie należy jednak utożsamiać z oświadczeniem woli w rozumieniu przepisów prawa cywilnego a więc jeżeli jest to człowiek chory psychicznie, to, jeżeli nie rozpoznaje znaczenia swego żądania, to nie może być ofiarą opisywanego przestępstwa.

Żądanie musi być dobrowolnym wyrazem woli, wyrażonym bez użycia przymusu przez osobę, która rozważyła wszystkie okoliczności własnej sytuacji nie zastosujemy do sprawcy, art. 150, kiedy na skutek np.: wieloletniego znęcania się nad drugą osobą ta mówi „zabij mnie”. Nie zastosujemy również tego przepisu, gdy żądanie pozbawienia życia wynika z jakiegoś nieprzemyślanego impulsu, chwilowego załamania, zażycia narkotyków bądź nadużycia alkoholu.

Pamiętajmy, że mamy tu tylko jeden motyw „pod wpływem współczucia”. I ten element współczucia będziemy musieli udowodnić. Jeżeli nie ma współczucia nie będziemy mogli zastosować art. 150 Kodeksu karnego. Współczucie musi dotyczyć ofiary przestępstwa a nie np. osób jej najbliższych.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości