Wiadomości

EURES jak to działa w praktyce?

Opublikowany: gru 15, 13:00

EURES to sieć łącząca publiczne służby zatrudnienia i ich partnerów – związki zawodowe czy organizacje pracodawców – w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Celem EURES jest ułatwianie swobodnego przepływu pracowników.

W chwili wejścia Polski do UE polskie Publiczne Służby Zatrudnienia stały się częścią sieci EURES czyli Europejskich Służb Zatrudnienia. A na mocy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w Polsce pojawiła się nowa usługa rynku pracy – usługa EURES, świadczona przez wszystkie wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

Międzynarodowe pośrednictwo pracy

EURES można nazwać międzynarodową siecią pośrednictwa pracy. Jest to sieć punktów doradztwa w prawie całej Europie, w których każdy zainteresowany podjęciem pracy za granicą uzyska wiele cennych wskazówek na temat warunków pracy, życia i obowiązującego prawa pracy w wybranym kraju. W punkcie EURES może zapoznać się również z ofertami pracy.
Sieć EURES nastawiona jest na informowanie, doradztwo i wspomaganie osób poszukujących pracy pochodzących z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które chcą pracować w innym kraju członkowskim oraz na pomoc unijnym pracodawcom, którzy chcą rekrutować pracowników z innych krajów UE.
Sieć funkcjonuje sprawnie dzięki Europejskiemu Portalowi Mobilności Zawodowej www.EURES.europa.eu, który umożliwia skorzystanie z:

  • bazy ofert pracy pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z zagranicy,
  • bazy CV osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia za granicą.

Sieć EURES jest reprezentowana na obszarze Polski przez doradców i asystentów EURES w Wojewódzkich Urzędach Pracy oraz asystentów EURES w Powiatowych Urzędach Pracy.

UWAGA! Asystenci w sieci EURES mają nie tylko zadanie informowania zainteresowanych, ich rola polega również na weryfikacji pracodawców, zamieszczających oferty pracy. Każdy kraj ma swoją procedurę weryfikacji. Dlatego korzystając z sieci EURES przy szukaniu pracy można być pewnym, że oferty pracy tam zamieszone są sprawdzone.

Na tym polu Polska nie ma jeszcze wiele pracy, ponieważ rynek pracy w Polsce nie jest póki co zbyt atrakcyjny dla osób z innych krajów Unii. W związku z tym pracodawcy z Polski nie prowadzą rekrutacji przez EURES. Przynajmniej na razie. Niektórzy z nich liczyli na to, że po wejściu do UE Rumunii i Bułgarii pojawi się na tamtejszych rynkach pracy ofertami pracy z Polski. Jednak mieszkańcy tych krajów wolą pracować w krajach na południu Europy.

Prawodawstwo

Krajowe:

Ustawa z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z dnia 1 maja 2004r.)

Nowe dwa rozporządzenia MPiPS z 2 marca 2007 r. w sprawie standardów usług rynku pracy ( Dz. U. nr. 47 poz. 314) oraz w sprawie szczegółowych warunków prowadzania przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy ( Dz. U. nr. 47 poz. 315).

Europejskie:

Artykuł 48, 49 Traktatu Rzymskiego
Rozporządzenie Rady EWG z 15.10.1968 r.
Decyzja KE 569/93 z 22 października 1993 r.
Decyzja KE 52 36/03 z 23 grudnia 2002 r. wprowadzająca rozporządzenie Rady (EWG) nr 1612/68 dotyczące obsadzania wolnych miejsc pracy i podań o pracę C (2002) 5236 (2003/8/EC)
Statut EURES

EURES – moim oknem na świat

Rozmawiamy z Katarzyną Kawką-Kopeć z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, która jest doradcą EURES od czerwca 2005 r.

- Czy dużo osób interesuje się informacjami i ofertami z EURES?

Zainteresowanie jest spore. Z moich obserwacji wynika, że największy ruch przypada na okres przedwakacyjny i wakacyjny, kiedy ludzie pytają o tymczasowe oferty pracy. Drugi taki szczyt to okres po Nowym Roku. Przypuszczam, że wynika to z pragnienia spełniania noworocznych postanowień dotyczących zmian w życiu.

Sądzę jednak, że dużo więcej osób w naszym kraju mogłoby skorzystać z EURES, niż korzysta obecnie. Ludzie wciąż mało wiedzą o tej sieci jako o oficjalnym pośredniku pracy na rynkach europejskich. A dodatkowo umiejscowienie Eurek w strukturach urzędu pracy nie służy tej popularyzacji. Ludziom wydaje się, że tylko osoba zarejestrowana jako bezrobotna otrzyma pomoc i poradnictwo z Powiatowego Urzędu Pracy. Tymczasem do EURES może się zwrócić każdy obywatel.

- Kto się do Państwa zgłasza?

Zgłaszają się nie tylko osoby młode, które najczęściej znają jakiś język obcy, ale coraz częściej przychodzą też osoby starsze. Niestety nie zawsze mają odpowiednie kwalifikacje. Pracodawcy zagraniczni poszukują osób po kierunkach inżynierskich (np. inżynierów budownictwa, inżynierów elektryków, projektantów), osób z wykształceniem technicznym (techników elektryków, elektromonterów, operatorów maszyn) lub zawodowym (ślusarzy, spawaczy, cieśli, budowniczych).
Nie ma wcale zainteresowania osobami po ekonomii czy marketingu, a osób z takim wykształceniem pojawiło się w ostatnich latach bardzo wiele. One, pracując zagranicą, podejmują się prac niezwiązanych z zawodem wyuczonym.

W Unii nadal utrzymuje się ogromne zainteresowanie rekrutacją polskiego personelu medycznego. Poszukiwani są np. fizjoterapeuci, czy opiekunowie osób starszych. Warunek jest jeden. Taka osoba musi znać język w stopniu bardzo dobrym. Nie wystarczy już tzw. angielski komunikatywny.
I tu jest ogromny problem, bo często pracy poszukują osoby bez umiejętności posługiwania się językiem danego kraju. Brak znajomości języka jest dla nich główną barierą. To prowadzi do sytuacji trudnych, np. dzwonią do nas przedstawiciele EURES z innych krajów, którzy nie mogą porozumieć się z Polakami oczekującymi od nich ofert pracy. Ci Polacy – choć dotarli do punktu EURES za granicą, nie mogą się tam dogadać, bo nie znają języka. Zdarza się, że w takich sytuacjach pomagam rodakom, tłumacząc przez telefon.

- Z jakimi problemami ludzie przychodzą najczęściej?

Najczęściej poszukują pracy, czasem zdarzają się pytania dotyczące życia zagranicą. Mnie osobiście najbardziej dziwią pytania o ubezpieczenie społeczne. Dziwią, bo przecież deklarowanym celem wyjazdu za granicę jest praca, a nie pobieranie zasiłków.

- Co trzeba zrobić, aby skorzystać z EURES?

Na międzynarodowym portalu www.EURES.europa.eu można skorzystać z szeregu możliwości:, można zarejestrować swoje cv. (wtedy pracodawca ma możliwość sam wyszukać zainteresowanego podjęciem pracy); można znaleźć wiele cennych informacji np. na temat warunków pracy, prawa pracy, systemu ubezpieczeń, podatków, czy tego, jak szukać mieszkania w danym kraju UE.
Podobnie pracodawca może założyć swój profil i szukać pracowników w Internecie pozostając jednocześnie w kontakcie z asystentem EURES.

- Jakie jeszcze zadania wchodzą w zakres usług EURES?

Organizujemy dla pracodawców zagranicznych rekrutacje w Urzędzie Pracy. Ostatnio na przykład pracodawca z Wielkiej Brytanii szukał chętnych do pracy sezonowej przy zbiorze żonkili, a do pracy w sieci francuskich hoteli szukaliśmy pracowników na takie stanowiska jak: kelner/ka, kucharz, barman, recepcjonista i boy hotelowy. Generalnie, jeśli się szuka pracy zagranicą, warto się u nas dopytywać. Mamy wiele atrakcyjnych ofert.
Ponadto współorganizujemy Międzynarodowe Targi Pracy. Zawsze staramy się znaleźć kraj przewodni, który będziemy prezentować bardziej szczegółowo. W tym roku skupiliśmy się na przedstawieniu rynku pracy w Danii i Finlandii, rok temu była to Wielka Brytania, a dwa lata temu – Irlandia. W planach na przyszły rok mamy przedstawienie krajów Beneluksu. Nasza praca nad organizacją targów obejmuje również stronę finansową, musimy przygotować projekt, zdobyć środki z UE, rozliczyć je itd.

- Jakie są Państwa zamierzenia na najbliższy czas?

Chcemy się bardziej otworzyć na partnerów społecznych: związki zawodowe oraz pracodawców. Już zwróciliśmy się do ponad 100 firm z informacją na temat EURES, ale odpowiedz była nikła. Chcemy wobec tego zorganizować spotkanie z przedstawicielami związków i pracodawców, by w ten sposób promować wśród nich EURES.

- A w jaki sposób promujecie EURES wśród absolwentów?

Prowadzimy prezentacje na uczelniach wyższych. W zeszłym roku np. opowiadałam o szansach młodzieży na europejskim rynku pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto staramy się jak najlepiej współpracować z akademickimi biurami karier. Przyznaję, że na tym polu jednak mamy jeszcze sporo do zrobienia.
Poza tym pragnę podkreślić, że osobie bez doświadczenia zawodowego np. absolwentowi bez stażu trudno będzie w EURES znaleźć od razu interesująca ofertę. Takim absolwentom czy studentom zdobywającym dopiero doświadczenie, polecamy inne platformy jak np. eurodesk – umożliwiający znalezienie oferty stażu lub wolontariatu www.eurodesk.pl czy Polską Sieć Centrów Informacji ERA-MORE http://www.eracareers-poland.gov.pl/ – A kolei Polski Portal dla Naukowców wspiera mobilności naukowców w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej, dając informacje m.in. z zakresu ofert pracy, staży i stypendiów.

- Jaki rynek pracy poza Wielką Brytanią jest dziś najbardziej atrakcyjny dla Polaków?

Irlandia, potem Dania, oczywiście Niemcy, ale w tych dwóch przypadkach nie ma jeszcze pełnego otwarcia rynku pracy. Z Niemiec mamy obecnie oferty dla farmaceutów i spawaczy. Spore jest też zainteresowanie polskimi pracownikami w Skandynawii: Norwegii, Szwecji, Finlandii. Choćby jedna z ostatnich ofert do pracy na stanowisko w fińskiej fabryce okien. Wymagany jest rosyjski.

- Czy Polak w UE rzeczywiście jest postrzegany jako niewykształcony, jako pracownik do „gorszych” prac np. sprzątania, pracy fizycznej na budowach?

Polacy są przede wszystkim w takich zawodach zatrudniani, ale opinia o nas jako o pracownikach jest naprawdę dobra. Ostatnio na targach duńsko–fińskich rozmawiałam z pracodawcą z Finlandii, który zatrudnia pięciu Polaków w sektorze metalowym. Jest bardzo zadowolony i właśnie w Polsce składa ofertę pracy dla Polki jako Au pair do własnych dzieci. Polacy pracujący zagranicą są bardziej zmotywowani, bardziej wydajni i solidni niż ci pozostający na rodzimym rynku racy. Nie spotkałam się do tej pory z negatywną opinią.

- A czy wykształceni młodzi Polacy są zatrudniani na stanowiskach wymagających kwalifikacji?

Ostatnio przedstawiciel ambasady polskiej w Irlandii przekonywał nas, że tak. Jego zdaniem Polacy znajdują już zatrudnienie na wyższych stanowiskach nie tylko w usługach. Młodzi ludzie coraz częściej zgłaszają się do nas, pytają o staże i praktyki zagranicą. Dużo jest takich zapytań zwłaszcza na targach pracy. Znacznie trudniej jest młodym trafić do sieci EURES tu w urzędzie. Jakby była jakaś psychologiczna bariera wśród młodych. Omijają urzędy pracy.

- Na ile polski rynek pracy jest atrakcyjny dla cudzoziemców?

Wiadomo, że nie jest atrakcyjny dla mieszkańców innych krajów UE, za to interesuje obywateli Ukrainy, Białorusi. Obywatele tych państw nie są jednak objęci siecią EURES. Nie należą do Unii i wobec tego nie są naszymi klientami.

- Czy cudzoziemcy szukają z Pani pomocą pracy w Polsce?

Spotykam się sporadycznie z pytaniami od młodych ludzi, studentów z UE, którzy goszczą w Polsce i chcieliby czasowo popracować. Jednak tu przeszkodą jest nieznajomość jez. polskiego.

- W Polsce jest trzydziestu doradców EURES. Czy jest jakaś platforma współpracy między nimi np. wymiany informacji, doświadczeń?

W każdym kraju są organizowane coroczne spotkania doradców EURES. W Polsce zajmuje się tym MPiPS, w którym pracuje nasz krajowy menadżer. Ponadto pracujemy razem na co dzień np. wymieniając się niektórymi ofertami, czy wyjaśniając sobie szczegółowe kwestie, o które pytają nas nasi klienci.

- Dlaczego zdecydowała się Pani być doradcą EURES?

Dla mnie osobiście to niesamowita szansa rozwijania wiedzy na temat rynków pracy, nawiązywania kontaktów i poznawania ludzi z całej Europy, okazja do podroży oraz doskonalenia znajomości języków.

Zdobycie kwalifikacji doradcy wymaga wysiłku i zaangażowania. Przechodzi się przez kolejne etapy szkoleń: najpierw przez cykl spotkań organizowanych przez MPiPS, potem jest szkolenie podstawowe w Komisji Europejskiej, a następnie szkolenie specjalistyczne. Po zdanym egzaminie otrzymuje się certyfikat z KE. Każdy doradca zobowiązany jest do stałego podnoszenia wiedzy z rynków pracy, co roku odbywają się w tym celu sympozja i szkoleniowe.

Źródło; www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości