Wiadomości

Emerytury pomostowe zagrożone

Opublikowany: paź 10, 08:35

Konfederacja Pracodawców Polskich z dużym zaniepokojeniem przyjęła słowa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zapowiedział, że zrobi wszystko, by rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych nie wszedł w życie. Informujemy, że obecnie obowiązujące przepisy wygasają z końcem roku. Jeśli zatem dojdzie do zablokowania ustawy prawo do wcześniejszej emerytury stracą wszyscy. I to będzie efektem decyzji Prezydenta RP.

Konfederacja Pracodawców Polskich aktywnie uczestniczyła w pracach nad projektem o emeryturach pomostowym w Komisji Trójstronnej i mimo, że na jej forum nie doszło w tej sprawie do porozumienia, to uważamy, że tak potrzebny projekt powinien wejść w życie.

Polska w niewielkim stopniu wykorzystuje na rynku pracy pracowników po 50-tym roku życia. Dzieje się tak dlatego, że i kobiety, i mężczyźni bardzo wcześnie przechodzą na emeryturę (mężczyźni przechodzą na emeryturę przeciętnie w wieku 58 lat a kobiety – w wieku 56 lat). W rezultacie mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej osób po 55 roku życia – 15,5 proc. Pracuje tylko 23,3 proc, populacji mężczyzn i 9,9 proc – kobiet. Ich wcześniejsze przechodzenie w stan spoczynku powoduje bezpowrotną utratę najbardziej doświadczonej kadry zawodowej w gospodarce, w tym w zawodach deficytowych. Oznacza to niedobory na rynku pracy, ale również zwiększa wydatki państwa na kształcenie nowych kadr oraz na utrzymanie całej armii młodych emerytów. Dlatego opowiadamy się za ograniczeniem katalogu prac dających uprawnienie do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

KPP uważa, że system emerytur pomostowych musi być systemem wygasającym, a nie może być trwałym elementem systemu emerytalnego. Dlatego postulujemy pilne uchwalenie ustawy w kształcie zaproponowanym przez ministerstwo pracy i uwzględniającym wspólne ustalenia pracodawców i związków zawodowych.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości