Wiadomości

Elektroniczne upoważnienia w ZUS

Opublikowany: sie 22, 09:09

Prezes ZUS podjął decyzję o przygotowaniu upoważnień w postaci dokumentów elektronicznych i podpisaniu ich bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Blisko 10 tysięcy pracowników Zakładu otrzymało imienne upoważnienia. Jest to jedno z największych zastosowań bezpiecznego podpisu elektronicznego w zarządzaniu instytucjami publicznymi.

Pracownicy Zakładu aby realizować swoje obowiązki służbowe w zakresie wydawania decyzji, muszą zostać upoważnieni imiennie przez Prezesa ZUS. To wymaga wystawienia prawie 10 tysięcy upoważnień. Przygotowanie i weryfikacja kilku tysięcy upoważnień jest czasochłonna.

W związku ze zmianami organizacyjnymi istniała konieczność wydania nowych upoważnień. W tym celu przygotowana została treść upoważnienia oraz listy upoważnianych pracowników. Przy użyciu aplikacji komputerowej utworzone zostały dokumenty elektronicznych upoważnień w formatach .pdf oraz .xml, które następnie podpisał elektronicznie Prezes ZUS Pan Paweł Wypych. Operacja podpisywania realizowana była etapowo i trwała sumarycznie ok. 4 godzin.

Podpisane upoważnienia po ich powtórnej weryfikacji będą dostępne na stronie internetowej Zakładu w Biuletynie Informacji Publicznej (www.zus.pl/BIP), a ich autentyczność będzie można potwierdzić za pośrednictwem “zaufanej trzeciej strony” – Powszechnego Centrum Certyfikacji CERTUM.

Planowane jest używanie bezpiecznego podpisu elektronicznego do podpisywania innych dokumentów, m.in. zarządzeń Prezesa ZUS co usprawni pracę Zakładu.

Podpisanie upoważnień bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu zostało przeprowadzone zgodnie z ustawą z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2001 Nr 130 poz. 1450 z późń. zm.).

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości