Wiadomości

Elastyczność w ustalaniu opłat za śmieci i obowiązek przetargów

Opublikowany: sty 28, 14:27

Sejm przyjął nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dzięki czemu gminy naliczając opłatę za gospodarowanie odpadami będą mogły dowolnie łączyć różne metody. Posłowie odrzucili także możliwość odbioru odpadów przez gminne spółki komunalne nie wybrane w przetargu.

Wprowadzenie rozwiązania różnicującego metody ustalania opłat za śmieci umożliwi samorządom racjonalną i elastyczną politykę przy ustalaniu stawek i lepsze dopasowanie nowego systemu do potrzeb mieszkańców. W dalszym ciągu gminy mają do wyboru cztery metody ustalania opłat: od liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości, ilości zużytej wody lub za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa). Jednak przyjęta dziś zmiana zakłada możliwość wyboru różnych metod dla poszczególnych części obszaru gmin (np. części wyposażonej w wodociągi – według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru – według innej metody).

Podczas głosowania została odrzucona poprawka pozwalająca gminom na bezprzetargowe zorganizowanie systemu gospodarki odpadami przez gminne spółki komunalne. Oznacza to, że w każdej gminie zostanie wybrany w konkurencyjnym przetargu przedsiębiorca, który zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów od właścicieli nieruchomości. To rozwiązanie wspiera konkurencję oraz chroni mieszkańców przed ryzykiem zawyżania kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przez podmioty nie działające na otwartym rynku konkurencyjnym.

Inna ważna zmiana w ustawie przyjęta dziś przez Sejm zakłada możliwość zapewnienia przez gminy pojemników i worków do zbierania odpadów komunalnych i pokrycie tego kosztu z opłat pobranych od właścicieli nieruchomości.
Dodatkowo zostały wprowadzone ułatwienia w składaniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy będą mogli je złożyć w swojej gminie także w formie elektronicznej.

Po przyjęciu zmian przez Sejm, ustawa trafi do Senatu.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości