Wiadomości

Ekozarządzanie – prostsze niż kiedykolwiek

Opublikowany: kwi 28, 13:26

Firmy i instytucje, które chcą się pochwalić prośrodowiskowym zarządzaniem, będą miały dodatkowe wsparcie i łatwiejszy dostęp do informacji jak być eko. System EMAS w Polsce będzie prostszy i dostosowany do najnowszych przepisów unijnych. Rząd przyjął 26 kwietnia projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska.

System ekozarządzania i audytu – EMAS (ang. Eco-Management and Audit Scheme) jest funkcjonującym w Unii Europejskiej, narzędziem zarządzania, przeznaczonym dla różnego typu organizacji (przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, instytucji finansowych, placówek naukowych, szkół, urzędów administracji publicznej), które chcą ograniczać negatywne oddziaływania na środowisko, powodowanej ich działalnością. EMAS to ekologiczna metoda zarządzania, pozwalająca przedsiębiorcom i instytucjom w pełni nadzorować wpływ na środowisko i uwzględniać aspekty środowiskowe w kierowaniu organizacją.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o systemie EMAS dokonuje uproszczenia procedury rejestracji, likwiduje rejestry regionalne prowadzone przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nadal będzie prowadził rejestr organizacji zarejestrowanych w systemie EMAS. Ponadto finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej objęło przedsięwzięcia związane z systemem ekozarządzania i audytu (EMAS).

Zakres wymogów, jakie muszą spełnić organizacje, które chcą się zarejestrować w EMAS pozostaje bez zmian. Nadal szczególną uwagę przywiązuje się do zgodności z prawem. Organizacje z sektora MŚP mają możliwość wnioskowania o wydłużenie okresu ważności deklaracji środowiskowej do 4 lat.

Zgodnie z zapisami ustawy, do zadań Ministra Środowiska nadal będzie należeć prowadzenie polityki w zakresie rozwoju systemu oraz współpraca z właściwymi organami Unii Europejskiej, działania w kierunku rozwoju i promocji systemu EMAS. Obowiązkami Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska będzie prowadzenie rejestru organizacji zarejestrowanych w systemie EMAS, a także zapewnienie organizacjom dostępu do informacji i pomocy dotyczącej wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska oraz wsparcie w procesie przygotowania do rejestracji. Za akredytację weryfikatorów środowiskowych, w oparciu o regulacje unijne oraz program akredytacji uzgodniony z Ministrem Środowiska, odpowiedzialne będzie Polskie Centrum Akredytacji.

- System ekozarządzania i audytu EMAS to doskonałe narzędzie promowania przyjaznych środowisku postaw i zasad. Organizacje wdrażające EMAS, stawiając sobie cele środowiskowe, decydują się dbać by ich negatywny wpływ na środowisko był jak najmniejszy. Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o EMAS stwarza przyjazne warunki instytucjonalne i organizacyjne do uczestnictwa w systemie – podkreśla prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Konieczność zmiany obowiązującej ustawy z 12 marca 2004 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) wynika z faktu wejścia w życie (11 stycznia 2010 r.) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającego rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE.

Rozporządzenie (WE) Nr 1221/2009 wprowadza zmiany w kwestiach dotyczących nadawania uprawnień/statusu weryfikatora środowiskowego, zapewnienia organizacjom informacji i pomocy dotyczącej wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska, prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych, zakresu danych i informacji wymaganych do rejestracji, przy jednoczesnym wprowadzeniu możliwość rejestracji grupowej oraz rejestracji organizacji spoza UE.

W europejskim rejestrze EMAS jest 4 658 organizacji, 80% należy do sektora MŚP. Polska zajmuje 13 miejsce wśród krajów UE i EOG pod względem liczby zarejestrowanych organizacji. Certyfikatem EMAS w naszym kraju mogą się pochwalić 24 organizacje.

Decyzję o wdrażaniu systemu EMAS podjęło również najwyższe Kierownictwo Ministerstwa Środowiska. Projekt nakierowany na wdrożenie systemu EMAS w MŚ realizowany jest na zlecenie KPRM ze środków PO KL. Zakończono już I etap projektu. Działania podejmowane w ramach tego etapu obejmowały m.in. szkolenia, w których uczestniczyli wszyscy pracownicy MŚ. Ponadto zespół wdrażający zidentyfikował listę aspektów środowiskowych (bezpośrednich i pośrednich). Trwają prace nad procedurami systemu zarządzania środowiskowego oraz zakresem merytorycznym deklaracji środowiskowej MŚ.

EMAS w skrócie

1. Przystąpienie do systemu EMAS jest dobrowolne; 2. EMAS jest skierowany do każdego rodzaju organizacji tzn. mikro i MŚP, dużych firm, instytucji użytku publicznego, w tym uczelni, szkół, organów administracji publicznej; 3. Jest instrumentem pomagającym optymalizować procesy, wydajniej wykorzystywać zasoby, dzięki czemu zmniejszeniu ulega wpływ organizacji na środowisko; 4. System ekozarządzania i audytu jest instrumentem mogącym przynieść wartość dodaną w postaci kontroli regulacyjnej, redukcji kosztów i poprawy wizerunku publicznego; 5. EMAS stanowi atrakcyjne narzędzie komunikacyjne i marketingowe (m.in. możliwość wykorzystywania logo EMAS, uzyskanie wpisu do rejestru krajowego i europejskiego); 6. Przystąpienie do systemu pozwala na zwiększenie wiedzy pracowników na temat kwestii związanych z ochroną środowiska poprzez zaangażowanie w proces jego wdrażania i funkcjonowania.

Korzyści z przystąpienia do systemu EMAS:

* zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska; * wzrost efektów ekonomicznych – ograniczenie zużycia zasobów naturalnych; * minimalizacja kosztów – redukcja wnoszonych opłat za korzystanie ze środowiska (ograniczenie ilości odpadów, ścieków i emisji gazów, etc.); * wzrost konkurencyjności organizacji na rynkach przywiązujących wagę do proekologicznego podejścia do działalności; * poprawa wizerunku firmy oraz zwiększenie jej wiarygodności; * poprawa relacji z organami administracji publicznej i klientami; * poprawa jakości oraz bezpieczeństwa pracy poprzez zaangażowanie pracowników w działalność organizacji.

EMAS GWARANTUJE:

- efektywność poprzez wykazywanie ciągłej poprawy działalności prośrodowiskowej, potwierdzanej przez niezależnego od organizacji weryfikatora środowiskowego;

- wiarygodność dzięki deklaracji wykazywania pełnej zgodności z unijnymi i krajowymi przepisami prawa ochrony środowiska, ocenianej przez organy administracji egzekwującej te prawa;

- przejrzystość poprzez informowanie (za pomocą deklaracji środowiskowej) opinii publicznej i zainteresowanych stron (klientów i społeczności lokalnej) o wpływie na środowisko organizacji, jej produktów i usług.
Przypomnijmy, że EMAS jest jedynym systemem zarządzania środowiskowego z publicznie dostępnym rejestrem organizacji zarejestrowanych, prowadzonym przez administrację publiczną.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości