Wiadomości

Efektywność energetyczna – nowe wymagania UE

Opublikowany: wrz 14, 08:47

Energooszczędne technologie oświetleniowe pozwalają zmniejszyć zużycie energii aż o 80 proc. Zastąpienie jednej tradycyjnej żarówki świetlówką energooszczędną pozwala zaoszczędzić w ciągu roku ponad 26 zł i ograniczyć emisję CO2 o 62 kg. Dlatego też 18 marca br. Unia Europejska ustanowiła nowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej, które muszą spełniać źródła światła produkowane na rynek unijny.

Żarówki tradycyjne, halogenowe i inne, które nie spełniają minimalnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej, zostaną do 2012 r. wycofane z rynku – wynika z Rozporządzenia KE w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego.

Nowe przepisy dotyczą źródeł światła wyprodukowanych i sprzedanych przez producenta lub importera od 1 września br. Z kolei hurtownicy i sprzedawcy detaliczni będą mogli kontynuować sprzedaż zapasów nawet po tej dacie. Oznacza to, że żarówki nieefektywne energetycznie będą stopniowo do 2012 r. znikać ze sklepowych półek.

Wymagania efektywności energetycznej odnoszą się zarówno do żarówek przezroczystych, jak i nieprzezroczystych.

Nieefektywne żarówki przezroczyste będą stopniowo wycofywane. Począwszy od września 2009 r., odpowiedniki przezroczystych żarówek o mocy 100W lub większej, muszą być wykonywane w bardziej efektywnej technologii, np. halogenowej. Do 2012 r. ograniczenie to będzie dotyczyło żarówek coraz niższej mocy (75 W w 2010 r., 60 W w 2011 r., 40 W i mniej w 2012 r.).

Żarówki nieprzezroczyste muszą posiadać klasę A, zgodną z etykietą efektywności energetycznej UE, co oznacza oszczędność energii w wysokości co najmniej 75 proc. w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Jedynie kompaktowe lampy fluorescencyjne i lampy LED mogą osiągnąć tak wysoką efektywność. Konsumenci, którzy ze względu na estetykę i rozmiar wolą inne lampy, mogą zakupić je w formie przezroczystej.

Od marca br. obowiązują również nowe wymagania dotyczące funkcjonalności źródeł światła (czas rozpoczęcia działania, trwałość itd.), tak aby na rynku były dostępne wyłącznie źródła wysokiej jakości, spełniające oczekiwania użytkowników. Wymagane będzie także umieszczanie dodatkowych informacji na opakowaniu, które pomogą konsumentowi w dokonaniu właściwego wyboru.

***

Rozporządzenie Komisji nr 244/2009 w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego, zostało zatwierdzone przez Radę państw członkowskich i Parlament Europejski i formalnie przyjęte przez Komisję Europejską 18 marca 2009 r.

Rozporządzenie dotyczące lamp do użytku domowego jest tylko jedną z serii działań, których zastosowania Parlament Europejski i Rada państw członkowskich wymagały od Komisji Europejskiej zgodnie z dyrektywą dotyczącą ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię (2005/32/WE) w celu poprawienia efektywności energetycznej i optymalizacji oddziaływania na środowisko ponad 30 grup produktów (np. telewizorów, pralek, silników elektrycznych, kotłów grzewczych itd.).

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości