Wiadomości

Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty

Opublikowany: sty 22, 08:23

Podczas wczorajszych (21 stycznia) obrad Sejmu przedstawiono sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o obywatelskim oraz rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Poseł sprawozdawca, Urszula Augustyn, szczegółowo omówiła najistotniejsze zmiany wprowadzone przez komisję. Zasadniczą korektę wprowadzono w zapisach dotyczących obniżenia wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Zgodnie z projektem przez trzy kolejne lata decyzję o posłaniu sześcioletniego dziecka do szkoły będą podejmowali rodzice. Od 1 września 2012 roku do szkoły obowiązkowo trafią wszystkie sześciolatki.

Po wysłuchaniu sprawozdania komisji posłowie ponownie omówili między innymi kwestie obowiązku szkolnego dzieci sześcioletnich, prawa pięciolatków do rocznego przygotowania przedszkolnego, procedur przekazywania szkół organom prowadzącym niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego, kompetencji kuratora oświaty oraz dopuszczania do użytku programów nauczania. Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall z uwagą wysłuchała wszystkich uwag i zapoznała się z poprawkami proponowanymi przez parlamentarzystów.

W godzinach popołudniowych odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. W trakcie obrad przyjęto kilka poprawek zgłoszonych przez posłów. W projekcie ustawy zmieniono między innymi zapisy dotyczące przekazywania szkół organom niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego. Doprecyzowano też definicję szkół, które będą mogły być przekazane nowemu organowi z pominięciem procedury likwidującej placówkę.

Trzecie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw odbędzie się w piątek, 23 stycznia.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości