Wiadomości

Dostęp CBA do danych zawartych w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych i Centralnym Rejestrze Płatników

Opublikowany: paź 5, 09:30

Dostęp CBA do danych zawartych w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych i Centralnym Rejestrze Płatników reguluje ustawa o CBA z 23 czerwca 2006 roku. Taki dostęp mają też między innymi sądy, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Naczelna Izba Kontroli, ale też na przykład powiatowe centra pomocy rodzinie oraz komornicy, dla których zresztą przygotowujemy specjalną aplikację.

Różnica w dostępie, jaki będzie mieć CBA nie jest jakościowa, ale polega wyłącznie na skróceniu czasu dostępu. Podkreślam: jedynie co się zmieni w stosunku do możliwości, jakie ma na przykład Policja i inne służby, to czas dostępu do danych zawartych w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych i Centralnym Rejestrze Płatników, który, dzięki zastosowaniu systemu informatycznego, po prostu ulegnie skróceniu.

Kategorycznie muszę stwierdzić, iż dane, które będą udostępniane CBA będą podlegać pełnej kontroli Zakładu i to na bieżąco, a nie, tak jak pisze Gazeta Wyborcza, raz w miesiącu. W państwie prawa takiego systemu informatycznego nie da się po prostu zbudować, a potem wyłączyć go całkowicie lub częściowo spod bieżącej kontroli Zakładu.

Pragnę także podkreślić, że CBA nie będzie miało dostępu do danych wrażliwych, np. o stanie zdrowia Polaków.

Źródło:www.sn.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości