Wiadomości

Dodatkowe środki unijne dla Polski na działania realizowane w ramach PROW

Opublikowany: sty 29, 08:18

W dniu 28 stycznia KE przedłożyła projekty Rozporządzenia Rady (WE) i Decyzji Rady dotyczące uzgodnionych kwestii 11 i 12 grudnia na Radzie Unii Europejskiej Europejskiego Planu Naprawy Gospodarczej, który przewiduje podjęcie działań priorytetowych w celu przyspieszenia bieżących wyzwań. Ustalona kwota wynosi 1,5% Produktu Narodowego Brutto UE.

Z tej kwoty 1,5 mld euro będzie dostępne dla wszystkich Państw Członkowskich poprzez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EAFRD) z przeznaczeniem na szerokopasmowy Internet na obszarach wiejskich (1.0 mld euro) oraz wzmocnienie nowych wyzwań zdefiniowanych w ramach przeglądu WPR (Health-Check) w kwocie 0,5 mld euro. Uwzględniając kryteria podziału środków na PROW, dla Polski ( 15% całej alokacji) należy oczekiwać kwoty ponad 200 mln euro.
W zakresie łączy szerokopasmowych: Komisja proponuje przeznaczenie 1 mld EUR na rozbudowę i modernizację szybkich łączy internetowych na obszarach wiejskich. Środki te zostaną udostępnione za pośrednictwem Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i wykorzystane na wyeliminowanie w Europie obszarów nieobjętych siecią szerokopasmową (30% ludności na obszarach wiejskich nie ma dostępu do sieci szerokopasmowej).

W zakresie pokonywania nowych wyzwań określonych podczas oceny funkcjonowania wspólnej polityki rolnej (WPR): przeznaczenie 0,5 mld EUR na rozpoczęcie działań zmierzających do sprostania nowym wyzwaniom określonym podczas oceny funkcjonowania WPR, przy wykorzystaniu istniejących mechanizmów rozwoju obszarów wiejskich. Wyzwania te obejmują: zmiany klimatyczne, energię odnawialną, gospodarkę wodną, różnorodność biologiczną i restrukturyzację sektora mleczarskiego.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości