Wiadomości

Dlaczego, wartość pojazdu obliczona przy kalkulacji odszkodowania znacznie różni się od kwoty, na jaką zawarto ubezpieczenie i od jakiej opłacono składkę ?

Opublikowany: paź 30, 08:58

Najczęściej nie można zakładowi ubezpieczeń postawić z tego tytułu zarzutu, czyni to w majestacie prawa, bowiem wysokość odszkodowania za szkodę majątkową nie może być wyższa od poniesionej szkody, co wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Suma ubezpieczenia – to kwota, na jaką ubezpieczono dany pojazd i górna granica odpowiedzialności odszkodowawczej zakładu ubezpieczeń. Powinna odpowiadać rzeczywistej wartości pojazdu. Jeśli jednak rzeczywista wartość pojazdu jest niższa od sumy ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń, na mocy powołanych przepisów, jest uprawniony do wypłaty odszkodowania (za szkodę całkowitą) w wysokości wartości rzeczywistej a nie w wysokości sumy ubezpieczenia.

Niższa wartość pojazdu obliczona przy odszkodowaniu jest często wynikiem zmniejszenia się wartości pojazdu, im dłuższy czas upłynął od zawarcia ubezpieczenia do zgłoszenia szkody, tym wyższy będzie ubytek wartości auta; w przypadku niektórych nowych samochodów, to nawet 30-40%, często jednak towarzystwa ubezpieczeniowe, mając oparcie w przepisach, zaniedbują czynność dokładnego oszacowania wartości pojazdu, zwłaszcza, że szacunku dokonuje agent, osoba zazwyczaj nie posiadająca takiej wiedzy technicznej, jaką posiada likwidator, dokonujący obliczenia wartości pojazdu przy ustalaniu wysokości odszkodowania. Pożądaną metodą byłoby zawieranie umów na podstawie ocen technicznych pojazdów, wykonanych na zlecenie ubezpieczającego lub zakładu ubezpieczeń. Ta zasada jest jednak stosowana wyłącznie w przypadku nietypowych pojazdów, których ceny nie można znaleźć w katalogu wartości pojazdów, podraża bowiem cenę ubezpieczenia.

Często także sami klienci zabiegają o zawyżenie sumy ubezpieczenia, w przekonaniu, że w razie kradzieży nie poniosą straty a może nawet zarobią. Często też w przypadku, gdy pojazd jest zabezpieczeniem kredytu, klienci zabiegają o ustalenie jak najwyższej sumy ubezpieczenia.

Źródło: www.rzu.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości