Wiadomości

Decyzje w sprawie kredytów preferencyjnych

Opublikowany: sie 22, 19:45

Na posiedzeniu Rady Ministrów została dziś przyjęta nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W nowych przepisach przewidziano ujednolicenie wysokości oprocentowania dla kredytów inwestycyjnych. Kredytobiorca z tytułu kredytu inwestycyjnego będzie płacił odsetki w wysokości 0,4 oprocentowania należnego bankowi, nie mniej jednak niż 3 proc. w stosunku rocznym, natomiast pozostałą część oprocentowania będzie płaciła ARiMR. Obniżono także wskaźnik ustalania wysokości oprocentowania preferencyjnych kredytów bankowych z 1,6 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych do redyskonta przez NBP – do 1,5 tej stopy.

Ograniczona zostanie kwota kredytu bankowego na zakup użytków rolnych do 1,5 mln zł dla jednego podmiotu (przy czym kwota kredytu na zakup użytków rolnych nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. wartości nakładów inwestycyjnych na jedno gospodarstwo rolne lub 90 proc. wartości tych nakładów przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego). Obecnie kredyt bankowy objęty dopłatami do oprocentowania ze środków ARiMR dla jednego gospodarstwa na zakup użytków – może być udzielony do 4 mln zł. Wprowadzone zmiany mają zwiększyć efektywność wykorzystania środków przeznaczonych na dopłaty do oprocentowania kredytów rolniczych.

Ponadto, dotychczasowa opłata na rzecz banku – w wysokości do 2 proc. kwoty udzielonego kredytu – zostanie zastąpiona prowizją przygotowawczą do 1 proc. Takie rozwiązanie stworzy kredytobiorcom możliwość negocjowania z bankami pozostałych warunków finansowych z tytułu udzielenia kredytu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości