Wiadomości

Dane biometryczne w paszportach (odciski palca)

Opublikowany: kwi 27, 09:07

Projekt ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W projekcie ustawy zawarto przepisy dotyczące określenia zasad wpisywania danych biometrycznych (odciski palców) do ewidencji paszportowych.

Zgodnie z prawem unijnym, decyzja w kwestii przechowywania i przetwarzania danych biometrycznych należy do kompetencji prawa krajowego każdego państwa członkowskiego. W związku z tym, na gruncie polskim zaproponowano, by dane te nie były przechowywane w ewidencjach paszportowych. Takie rozwiązanie gwarantuje, że odciski palców będą wykorzystywane zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej i będą służyć wyłącznie sprawdzaniu autentyczności paszportu i potwierdzeniu tożsamości jego posiadacza.

Dane biometryczne w postaci odcisków palców zgodnie z nowym będą przechowywane w centralnej ewidencji przez okres przechowywania ich w ewidencjach paszportowych. Oznacza to, że w Polsce, wzorem Czech, Słowacji, Danii i Niemiec, nie będzie utworzona baza danych, w której znajdą się (i będą przechowywane) wszystkie pobrane odciski palców. Należy zaznaczyć, że to rozwiązanie nie dotyczy danych biometrycznych w postaci wizerunku twarzy, ponieważ będą one wpisywane i przechowywane w ewidencjach paszportowych na dotychczasowych zasadach.

Nowe przepisy dotyczą również gromadzenia i przechowywania informacji o zastosowaniu, uchyleniu lub zmianie środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu lub tymczasowym zatrzymaniem tego dokumentu. Informacje te będą przechowywane w ewidencji paszportowej oraz w centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych. Takie rozwiązanie pozwoli organom wydającym paszporty uniknąć wydania kolejnego dokumentu osobie, której zgodnie z Kodeksem postępowania karnego paszport zatrzymano. Będzie to korzystne również dla konsulów, którzy będą mogli sprawdzić w centralnej ewidencji, czy wydanie nowego paszportu jest możliwe.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości