Wiadomości

Czy wypłacona nauczycielowi zapomoga losowa z uwagi na jego długotrwałą chorobę w ramach pomocy zdrowotnej stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Opublikowany: gru 14, 12:05

Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczają corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej. Omawiany przepis nie określa form, w jakich nauczycielom może być udzielana pomoc ze środków przeznaczonych na ten cel. Może to być m.in. dofinansowywanie kosztów przejazdu do lekarza, zakupu lekarstw i innych środków, przyznawanie zapomóg czy zasiłków w przypadku długotrwałej choroby itp. Jeżeli z funduszu utworzonego na podstawie art. 72 Karty Nauczyciela została wypłacona nauczycielowi zapomoga losowa w związku z długotrwałą chorobą, nie wchodzi ona do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. (zapomogi losowe przyznawane pracownikom w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne). Ustalenie czy otrzymane przez nauczyciela na podstawie art. 72 Karty Nauczyciela świadczenie należy włączyć jako przychód pracownika do podstawy wymiaru składek, czy też dokonać wyłączenia z tej podstawy uzależnione jest od charakteru tego świadczenia. Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie wchodzą bowiem przychody wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1-32 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r.

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości