Wiadomości

Czy w odniesieniu do podsektora samorządowego audytor wewnętrzny może wykonywać tzw. kontrolę 5%?

Opublikowany: paź 12, 09:06

W odniesieniu do jednostek podsektora samorządowego, art.187 ust.2 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 279, poz. 2104, z późn. zm.) stanowi, iż przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego kontroluje przestrzeganie przez podległe i nadzorowane przez siebie jednostki sektora finansów publicznych, realizacji procedur w zakresie celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków. Powyższa kontrola obejmuje w każdym roku co najmniej 5% wydatków podległych jednostek organizacyjnych.

Wykonywanie tzw. kontroli 5% wchodzi w zakres działalności operacyjnej jednostki. W myśl Międzynarodowych Standardów Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, określonych przez Ministra Finansów jako standardy audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, działanie audytu wewnętrznego powinno być niezależne, a audytorzy wewnętrzni powinni zachowywać obiektywizm podczas wykonywania swej pracy (Standardy atrybutów, 1100 – Niezależność i obiektywizm). Zaangażowanie audytora w działalność operacyjną jednostki, jak i w ocenę działalności za którą w roku poprzednim był odpowiedzialny, może spowodować ograniczenie obiektywizmu w stosunku do tej działalności. Ocena działań, za które audytor wewnętrzny był uprzednio odpowiedzialny, może nastąpić dopiero po upływie odpowiedniego okresu (co najmniej roku).

W przypadku powierzenia audytorowi wewnętrznemu wykonywania działań nieaudytorskich mogących ograniczać jego obiektywizm, uznaje się, iż nie działa on jako audytor wewnętrzny, a co za tym idzie – nie wyciąga się z tej działalności wniosków związanych z audytem.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości