Wiadomości

Czy PZU nadużywa swojej pozycji?

Opublikowany: kwi 24, 11:03

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy PZU Życie nie nadużyło pozycji lidera na rynku ubezpieczeń na życie

Prezes UOKiK wszczął z urzędu postępowanie w związku z podejrzeniem zawierania przez PZU Życie umów agencyjnych na niekorzystnych warunkach. Kwestionujemy wprowadzenie do umów zakazu pośrednictwa i obsługi ubezpieczeń na rzecz innego zakładu. Wątpliwości Urzędu budzi również zobowiązywanie agentów do nieprowadzenia żadnej innej działalności zarobkowej bez pisemnej zgody ubezpieczyciela.

To kolejne postępowanie prowadzone przez Prezesa UOKiK przeciwko PZU Życie w związku z opisanymi zarzutami. W 2005 roku z wnioskiem o wszczęcie postępowania antymonopolowego zwróciła się do Prezesa UOKiK spółka Doradztwo Finansowo-Ubezpieczeniowe „Invest-Pol”, która zarzuciła PZU Życie nadużywanie swojej pozycji rynkowej wobec agentów ubezpieczeniowych. UOKiK zebrał dowody w tej sprawie i przygotował (m.in. po konsultacjach z Komisją Europejską) projekt decyzji. Jednak wnioskodawca wycofał wniosek mimo, że zgromadzony materiał dowodowy uzasadniał podejrzenie naruszenia prawa przez ubezpieczyciela. Związany wnioskiem Prezes Urzędu musiał umorzyć postępowanie.

21 kwietnia br. weszła w życie nowa ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, która likwiduje postępowania prowadzone na wniosek, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której przedsiębiorca wycofuje zarzuty tuż przed zakończeniem postępowania i wydaniem przez Prezesa Urzędu rozstrzygającej decyzji.

Wszczęte obecnie postępowanie w sprawie PZU Życie prowadzone będzie również na podstawie przepisów Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, ponieważ zgromadzone materiały uzasadniają przypuszczenie, że praktyki stosowane przez PZU Życie mogą mieć wpływ na handel między państwami członkowskimi UE. Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w powyższym zakresie grozi kara w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości