Wiadomości

Czy przepisy regulują zasady wykorzystywania danych osobowych przez wspólnoty religijne (związki wyznaniowe, kościół)?

Opublikowany: lis 23, 12:02

Wzajemne stosunki pomiędzy władzą publiczną w Rzeczypospolitej Polskiej a Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi uregulowane są przede wszystkim w art. 25 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483, ze zm.) i kształtowane są na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

Autonomiczna pozycja Kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce została również zagwarantowana w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 231, poz. 1965, ze zm.) zgodnie, z którym Kościoły i inne związki wyznaniowe są niezależne od państwa przy wykonywaniu swoich funkcji religijnych.

Stosunki między Rzeczypospolitą Polską a Kościołem katolickim – Stolicą Apostolską reguluje także Konkordat /umowa międzynarodowa z dnia 28 lipca 1993 r., ratyfikowana w dniu 23 lutego 1998 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318)/, która w sposób wyrazisty podkreśla niezależność i autonomię zarówno państwa, jak i Kościoła katolickiego, z pełnym poszanowaniem tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i wspólnego dobra. Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską stanowi w art. 5: “Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi Katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego.”

Kwestie wzajemnych relacji pomiędzy państwem i Kościołem określa też ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154, ze zm.), która umożliwia Kościołowi w wykonywaniu przez niego władzy duchowej posługiwanie się własnym prawem.

Obowiązują również liczne ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z właściwymi przedstawicielami związków wyznaniowych i innych kościołów, określające stosunek Państwa do poszczególnych związków czy kościołów, które w swoich sprawach kierują się jedynie przepisami prawa wewnętrznego np. ustawa z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 73, poz. 324 ze zm.).

Ponadto, Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe są w zakresie swojej działalności niezależne i przy wykonywaniu władzy duchowej posługują się swoim wewnętrznym prawem.

Źródło: www.giodo.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości