Wiadomości

Czy prowadzenie kafejki internetowej podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych?

Opublikowany: lis 23, 11:54

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.), zwanej dalej Pt, działalność telekomunikacyjna będąca działalnością gospodarczą jest działalnością regulowaną i podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 27 Pt przedsiębiorcą telekomunikacyjnym jest przedsiębiorca lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny uprawniony do świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest dostawcą usług (...).

Rodzaje działalności gospodarczej, które łączą się z uzyskaniem statusu przedsiębiorcy telekomunikacyjnego są zatem szczegółowo określone definicjami dostarczania sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących oraz definicją świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Przedsiębiorcą telekomunikacyjnym będącym dostawcą usług jest przedsiębiorca świadczący usługi za pomocą własnej sieci, wykorzystujący do tego celu sieci innego operatora oraz przedsiębiorca, który jedynie sprzedaje we własnym imieniu i na własny rachunek usługi telekomunikacyjne wykonywane przez innego dostawcę usług. Świadczeniem usługi telekomunikacyjnej jest zatem również prosta odsprzedaż usług telekomunikacyjnych nabytych od innego dostawcy usług.

Definicja usługi telekomunikacyjnej, zawarta w art. 2 pkt 48) Pt służy do wyznaczenia zakresu działalności telekomunikacyjnej, determinując jednocześnie charakter stosunków prawnych w ramach których świadczone są usługi telekomunikacyjne. Usługa telekomunikacyjna jest przede wszystkim usługą w rozumieniu gospodarczym, a więc działaniem podejmowanym w celach zarobkowych, dla zaspokojenia cudzych potrzeb.

Przyjmując taką interpretację przywołanych przepisów, należy stwierdzić, że w przypadku prowadzenia kawiarenki internetowej przedsiębiorca taki, będzie również dostawcą usług telekomunikacyjnych. Obowiązek wpisu przedsiębiorców prowadzących kawiarenki internetowe powinien być respektowany, ponieważ ustawa Prawo telekomunikacyjne nie przewiduje żadnych zwolnień i wyłączeń w tym zakresie.

Koszty i ewentualne nakłady organizacyjne związane z uzyskaniem przez przedsiębiorcę wpisu do rejestru są nieznaczne. Wniosek o wpis do rejestru, sporządzony zgodnie z przepisami art. 10 ust. 4 Pt, składa się w formie pisemnej do Prezesa UKE wraz z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5 i 6 Pt. Ponadto, wniosek o wpis do rejestru, załączniki dołączane do tego wniosku oraz wpis do rejestru nie podlegają opłacie skarbowej (art. 10 ust. 12 Pt).

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości