Wiadomości

Czy PESEL 2 jest potrzebny?

Opublikowany: kwi 5, 09:57

W redakcji „Computerworld” odbyła się debata członków Instytutu Sobieskiego – autorów krytycznego opracowania p.t. „Czy PESEL2 jest potrzebny?” i przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialnych za realizację projektu Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności 2.

Dyskusję, która miała miejsce 29 marca br. poprowadził red. Sławomir Kosieliński. Ministerstwo reprezentowali: Podsekretarz Stanu Piotr Piętak, Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Małgorzata Piotrak oraz Dyrektor Departamentu Rozwoju Rejestrów Maciej Kiedrowicz. Ze strony Instytutu Sobieskiego udział w debacie wzięli autorzy raportu: Robert Kępczyński, Krzysztof Komorowski, Piotr Kociński oraz Tadeusz Chełkowski.

Tezy autorów Raportu prezentują się następująco:

  • Do sprawnego działania administracji i biznesu niezbędny jest rejestr referencyjny danych osobowych. Rejestr ten nie może mieć jednak charakteru policyjnego i powinien zawierać minimalny zakres danych.
  • Inne rejestry i systemy ewidencyjne administracji muszą funkcjonować autonomicznie, by w pełni odpowiadać za swoje dane i nie być powiązane z danymi z innych rejestrów.
  • W systemie elektronicznej identyfikacji nie tylko dowód osobisty lub paszport służy do potwierdzania tożsamości osoby. Są lepsze i bardziej nowoczesne rozwiązania.
  • PESEL w obecnym kształcie jest rejestrem policyjnym a projekt PESEL2 zamierza go przekształcić w „superrejestr” policyjny zagrażający autonomii innych systemów. Dlatego PESEL nie jest dobrym kandydatem na rejestr referencyjny. Są lepsi.

Przedstawiciele MSWiA wyjaśnili genezę projektu, rolę zdiagnozowania i opisania procesów informacyjnych dla zapewnienia referencyjności bazy PESEL2 oraz nowatorstwo metody realizacji projektu w stosunku do innych wcześniej realizowanych w polskiej administracji projektów informatycznych.

Dyskusja pokazała, że pewne założenia przyjęte przez autorów raportu wzięły się z braku wiedzy o celach PESELA2, jak również z innego podejścia do problemu. O ile dla MSWiA jest to przede wszystkim przedsięwzięcie informacyjne i organizacyjne, o tyle autorzy raportu koncentrowali się na szukaniu konkretnych rozwiązań inżynieryjnych.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że PESEL2 jest przede wszystkim projektem zmieniającym nasze prawo regulujące podstawowe relacje na styku obywatel – państwo. Prezes Instytutu Sobieskiego S. Trzeciak zaprosił przedstawicieli MSWiA na kolejną konferencję poświęconą PESEL2, która odbędzie się za półtora miesiąca w Instytucie Sobieskiego.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości