Wiadomości

Czy organizator może odmawiać zwrotu opłaty startowej osobie, która zrezygnowała z biegu?

Opublikowany: lis 19, 10:26

Nie. Regulamin biegu kształtuje umowę zawieraną pomiędzy organizatorem biegu a jego uczestnikiem. Zapis o niemożności zwrotu opłaty startowej jest typową klauzulą niedozwoloną.

Niewątpliwie uczestnik biegu jest postawiony w roli konsumenta, któremu biorący zlecenie (organizator biegu) zbywa usługę (udział w biegu).

Zgodnie z art. 385 (3) pkt 12 i pkt 13 Kodeksu cywilnego klauzulami niedozwolonymi w umowach z konsumentem są zapisy:

- wyłączające obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub części, jeżeli konsument zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania;

- przewidujące utratę prawa żądania zwrotu świadczenia konsumenta spełnionego wcześniej niż świadczenie kontrahenta, gdy strony wypowiadają, rozwiązują lub odstępują od umowy;

Uczestnik imprezy sportowej ma zawsze możliwość wypowiedzenia umowy na podstawie art. 746 K.c. Zgodnie z nim dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.

Oznacza to, że nie zawsze możemy domagać się zwrotu całości uiszczonej kwoty opłaty startowej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wypowiadamy ją krótko przed dniem, w którym ma się odbyć bieg. Organizator do tego czasu zapewne podejmie działania, które mogą być sfinansowane z wpłaconych opłat. W takiej sytuacji możemy, żądać tylko tej części opłaty, która jeszcze nie została wydatkowana.

Istotne jest, iż ww. kwestie będą nieaktualne w sytuacji gdy organizator biegu będzie miał status przedsiębiorcy. W takiej sytuacji odstąpienie od umowy będzie niemożliwe w związku z brzmieniem art. 38 pkt 12 ustawy o prawach konsumenta.

W razie braku zgody organizatora pozostaje nam droga sądowa.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości