Wiadomości

Czy okresy rozliczeniowe stosowane do pracowników tymczasowych muszą być takie same, jak stosowane wobec pozostałych pracowników pracodawcy użytkownika?

Opublikowany: cze 5, 05:29

Długość okresu rozliczeniowego ustalana jest przez strony umowy o pracę tymczasową. Jeżeli strony umowy nie ustalą długości okresu rozliczeniowego, a okres zatrudnienia pracownika jest równy lub dłuższy od okresów rozliczeniowych obowiązujących u pracodawcy użytkownika, zastosowanie znajdują w tym zakresie okresy stosowane przez pracodawcę użytkownika. Jeżeli jednak umowa o pracę tymczasową ulegnie nawiązaniu lub rozwiązaniu w trakcie trwania okresu rozliczeniowego (np. długość jej trwania jest krótsza niż obowiązująca u pracodawcy użytkownika długość okresu rozliczeniowego), to okres taki ma charakter zamkniętego okresu rozliczeniowego. Zgodnie z art. 1516 Kp w razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku tak jak za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracował on w wymiarze godzin przekraczającym normy czasu pracy, o których mowa w art. 129 Kp Przepis ten stosuje się odpowiednio w razie nawiązania stosunku pracy w trakcie trwania okresu rozliczeniowego.

Źródło: www.pip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości