Wiadomości

Czy nowa ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pozwala w postępowaniu wszczętym przed 2 marca 2006 roku wnieść ponownie wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych ?

Opublikowany: gru 13, 14:12

Nowa ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005.167.1398) pozwala wnieść wielokrotnie żądanie o zwolnienie z kosztów sądowych. Można to zrobić, jeżeli kolejny wniosek o zwolnienie opiera się na nowych okolicznościach faktycznych. W przypadku jednak postępowań rozpoczętych przed datą 2 marca 2006 roku nie będą miały zastosowania przepisy nowej ustawy o kosztach sądowych. Zgodnie z jej przepisami przejściowymi, tj. art. 149, w sprawach wszczętych przed dniem jej wejścia w życie, tj. właśnie przed 2 marca 2006 roku, stosuje się do dnia zakończenia postępowania przepisy dotychczasowe.
Będzie to ustawa z dnia 13 czerwca 1967 roku (Dz.U. 2002.9.88) o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jednak i w tym przypadku można do czasu zakończenia postępowania a więc uprawomocnienia wyroku sądu odwoławczego złożyć ponowny wniosek o zwolnienie z ponoszenia kosztów sądowych. Tak jak w pierwszym przypadku oprzeć go należy na nowych okolicznościach. Jeśli przykładowo w pierwszym wniosku powoływaliśmy się na niskie zarobki, koszty utrzymania własne i dzieci itp. To nie można na tej samej podstawie składać ponownego wniosku. Jeśli jednak wystąpiły nowe okoliczności, np. choroba, podjecie przez dziecko nauki w szkole w innym mieście itp. wniosek taki jest zasadny i można go złożyć.
Wniosek oparty na tych samych okolicznościach faktycznych zostanie przez sąd odrzucony.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości