Wiadomości

Czy należy ubezpieczać koszty leczenia planując wyjazd na terytorium Europy a jak to wygląda na terytoriach państw pozaeuropejskich?

Opublikowany: paź 30, 08:27

Regulacje odnośnie pokrywania kosztów leczenia w Unii Europejskiej dotyczą jedynie państw wspólnoty (porównej odpowiedź na pytanie powyżej). Podobna sytuacja występuje także na terytoriach państw, z którymi RP ma zawarte bilateralne (tzn. dwustronne) umowy międzynarodowe w zakresie wzajemnego udzielania bezpłatnych świadczeń medycznych na rzecz swoich obywateli. W świetle tych uregulowań, państwa na zasadzie wzajemności zapewniają bezpłatną, niezbędnie konieczną opiekę zdrowotną na swoim obszarze obywatelom drugiego państwa w przypadkach nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków. Trzeba także koniecznie pamietać, iż w innych państwach spoza wspólnoty europejskiej ubezpieczenie kosztów leczenia w pełnym zakresie jest koniecznym elementem każdego wyjazdu turystycznego. Uwaga ta dotyczy głównie osób, które urlopy planują w Egipcie, Tunezji, Turcji innych państwach afrykańskich i azjatyckich a także w krajach Ameryki Północnej i Południowej czy Australii. Jadąc do krajów Ameryki Północnej trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wysokość limitów odpowiedzialności gdyż leczenie w tych krajach należy do wyjątkowo kosztownych. Podobnie kształtuja się koszty związane z transportem poszkodowanego do kraju w celu dalszego leczenia.

Reasumując trzeba stwierdzić, iż komercyjne ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą niezależnie od miejsca podróży nadal jest koniecznym elementem każdego wyjazdu z tym że w przypadku wyjazdów w obszarze Unii Europejskiej szczególną uwagę powinniśmy zwracać na oferowany zakres ubezpieczenia kosztów transportu, kosztów nierefundowanych przez instytucje ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródło: www.rzu.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości