Wiadomości

Czas pracy i kształtowanie zmian wynagrodzeń

Opublikowany: kwi 28, 09:24

Zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich, sposobem na złą koniunkturę gospodarczą są instrumenty prawne, które pozwolą na ochronę istniejących miejsc pracy. Łatwiej i taniej jest chronić miejsca pracy, wspierając firmy i pracowników na czas kryzysu, niż walczyć z długotrwałymi skutkami bezrobocia.

KPP uważa, że należy zmienić przepisy, które spowodują łatwiejsze kształtowanie zmian w regulaminach wynagrodzeń. O ile w przypadku zakładowego układu zbiorowego pracy możliwe jest wypowiedzenie w całości lub w części, to w przypadku regulaminu wynagradzania, brak uzgodnienia zmian pozbawia pracodawcę możliwości ich wprowadzenia. Konieczna jest więc zmiana w art. 772 Kodeksu Pracy, która pozwoli pracodawcy ustalać regulamin wynagradzania w sytuacji braku możliwości uzgodnienia jego treści z zakładową organizacją związkową, z zastrzeżeniem, że to, co choćby częściowo uzgodni pracodawca z pracownikami, obowiązany jest uwzględnić w zmienionym regulaminie wynagradzania.

Zdaniem ekspertów KPP, pracodawcy oczekują także zmian, które pozwolą efektywniej zarządzać czasem pracy pracowników. Są to: uelastycznienie doby pracowniczej, wydłużenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie instytucji banków czasu pracy; wprowadzenie zmian w prawie, które umożliwią powszechne stosowanie klauzuli opt-out, modyfikacje przepisów kodeksu pracy, które spowodują upowszechnienie stosowania niektórych systemów czasu pracy: systemu przerywanego czasu pracy, pracy weekendowej, skróconego systemu tygodnia pracy oraz indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika, systemu subsydiowania pracodawców znajdujących się w trudnej sytuacji spowodowanej kryzysem.

Zmiany te są korzystne także dla pracownika, stabilizują zatrudnienie i przede wszystkim minimalizują niebezpieczeństwo przypadków niewypłacania wynagrodzeń za pracę.

Na konieczność takich zmian KPP wskazuje w trakcie prowadzonych w Komisji Trójstronnej negocjacji nad uzgodnieniem pakietu rozwiązań antykryzysowych.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości