Wiadomości

Co to jest CEPiK?

Opublikowany: paź 28, 08:55

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – CEPiK, jest systemem informatycznym (SI CEPiK) zawierającym dane i informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, ich właścicielach lub niektórych posiadaczach oraz osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, jak również o osobach nieposiadających uprawnień, w stosunku do których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Ewidencja jest prowadzona przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w systemie teleinformatycznym.

SI CEPiK obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów oraz centralną ewidencję kierowców utworzone na podstawie, odpowiednio art. 80a, ust.1 i 100a ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1977 r. – Prawo o ruchu drogowym. .

W centralnej ewidencji pojazdów gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, takie jak: dane pojazdu (na przykład marka, model), dane techniczne, informacje o dokumentach pojazdu, dane o obecnym i poprzednich właścicielach i posiadaczach pojazdu, informacje o takich zdarzeniach jak: kradzież, odnalezienie, wyrejestrowanie czy zbycie pojazdu, informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, informacje o badaniu technicznym i odnotowanym podczas badania stanie licznika.

W centralnej ewidencji kierowców gromadzone są dane o: osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, osobach, którym cofnięto uprawnienia, osobach nieposiadających uprawnień, które mają zakaz prowadzenia pojazdów, takie jak: dane osobowe, informacje o dokumentach prawa jazdy, czy dodatkowych uprawnieniach (na przykład do przewozu niebezpiecznych towarów).

Szczegółowe informacje o CEPiK zawarte są na stronie www.cepik.gov.pl

Źródło: www.msw.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości