Wiadomości

Co robić w przypadku, gdy nie zgadzamy się z decyzją zakładu ubezpieczeń?

Opublikowany: paź 30, 05:55

Postępowanie likwidacyjne prowadzone przez zakład ubezpieczeń nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W takim przypadku, w pierwszym rzędzie należy poprosić o udostępnienie akt likwidacji naszej szkody – być może znajdziemy tam błąd, który można sprostować i dzięki temu otrzymać należne odszkodowanie. Zdarza się jednak, że nie jest możliwe porozumienie na etapie postępowania likwidacyjnego. Wtedy możemy skierować odwołanie do zarządu zakładu ubezpieczeń, który – pełniąc nadzór nad oddziałami – bada poprawność postępowania likwidacyjnego. Jednak odpowiedź udzielona przez biuro zarządu może podtrzymać dotychczasowe stanowisko. W takim przypadku możemy skierować skargę do Biura Rzecznika Ubezpieczonych, który podejmie interwencję. Jednak należy pamiętać, że Rzecznik Ubezpieczonych nie ma możliwości wnikania w stan faktyczny opisany w skardze, tj. np. sprawdzenia, czy mienie zostało dobrze zabezpieczone, czy też czy została dobrze wyliczona jego wartość. Rzecznik może badać między innymi poprawność decyzji podejmowanych przez zakład ubezpieczeń od strony prawnej, a także prowadzić wiele działań natury ogólnej, w tym sygnalizować problemy, na które napotykają klienci towarzystw ubezpieczeniowych i podejmować działania, by problemy te rozwiązać. Przykładem może tu być wgląd w akta szkodowe, o którym była już mowa.

Zaznaczyć jednak należy, iż jeżeli interwencja Rzecznika nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, Rzecznik nie ma możliwości nakazania towarzystwu ubezpieczeniowemu zmiany decyzji. Jedyną możliwością w takiej sytuacji jest wstąpienie na drogę sądową. Tylko sąd może nakazać zakładowi ubezpieczeń zmianę decyzji. Przed złożeniem pozwu w sądzie należy sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczeń, który sąd jest właściwy rozstrzygnąć nasz problem. jeżeli w ogólnych warunkach nie ma informacji na ten temat, pozew musimy złożyć w sądzie właściwym dla siedziby osoby ubezpieczonej lub uprawnionej do odszkodowania.

Należy pamiętać o tym, że dochodzenie przez nas praw związanych z umową ubezpieczenia jest ograniczone pewnym terminem. Dla ubezpieczeń mienia termin ten wynosi 3 lata i rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło zdarzenie objęte ubezpieczeniem. Po upływie tego terminu roszczenie nasze ulega przedawnieniu, tz. nie możemy już kierować roszczeń do zakładu ubezpieczeń. W przypadku jednak, gdy zgłosimy towarzystwu ubezpieczeniowemu nasze roszczenia, lub zgłosimy zdarzenie objęte ubezpieczeniem, termin przedawnienia przestaje biec. Dopiero, gdy zakład ubezpieczeń zawiadomi nas na piśmie o odmowie lub przyznaniu świadczenia, termin przedawnienia biegnie na nowo i znowu mamy 3 lata na dochodzenie roszczeń z umowy ubezpieczenia. Termin ten biegnie od dnia, w którym otrzymaliśmy informację o podjętej przez zakład ubezpieczeń decyzji. Również złożenie w sądzie pozwu przerywa bieg przedawnienia, czyli przestaje biec termin trzech lat, który mamy na zgłoszenie roszczeń.

Źródło: www.rzu.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości