Wiadomości

Co oznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa żąda określenia któremu z byłych małżonków przypadło prawo do spółdzielczego mieszkania lokatorskiego?

Opublikowany: gru 13, 14:15

Stwierdzenie, komu przypadło lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego po ustaniu małżeństwa powinien określić w orzeczeniu rozwodowym sąd.
Zgodnie z art. 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001.4.27) po ustaniu małżeństwa w wyniku rozwodu byli małżonkowie w ciągu roku powinni zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło lokatorskie prawo do lokalu. W razie braku takiego rozstrzygnięcia przez sąd należy wystąpić do niego z wnioskiem o wydanie takiego rozstrzygnięcia. W tej ostatniej sytuacji należy przedłożyć w spółdzielni dowód, że zostało wszczęte postępowanie sądowe w tej sprawie, np. wniosek z pieczęcią sądu zawierającą datę jego wpływu. Jeżeli byli małżonkowie nie dokonają tych czynności spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie, tj. możności podjęcia uchwały o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
Co do możliwych orzeczeń sądu to przykładowo można podać, iż jeśli byli małżonkowie zawarli w tej sprawie ugodę to prawdopodobnie Sąd ją zaakceptuje. W razie braku porozumienia prawo to może zostać przyznane jednej ze stron z obowiązkiem spłaty drugiej stronie kwoty do wysokości połowy wkładu w spółdzielni. Sąd może również nakazać zamianę mieszkania na dwa mniejsze.
Zgodnie z art. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001.4.27) spółdzielcze, lokatorskie prawo może przypadać do jednego lokalu tylko jednej osobie. Jedyny wyjątek, jaki przewiduje ten przepis to prawo wspólne przysługujące obojgu z małżonków. W sytuacji rozwiązania małżeństwa określenie tego faktu jest więc bardzo istotne i dlatego zostało powierzone sądowi.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości